Zamanın ruhu sekülerleşirken bayramların ruhu da sekülerleşiyor

Her ne kadar başkalaşsa da, bayramlar çoğumuz için hâlâ eski ruhunu koruyor. O ruhun son demlerini derinden hissettiğimiz şu günlerde bayram ruhunun birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesi dileğiyle…

ZAMAN mefhumu, yaşamın akışını belirleyen, yaşamı sarıp sarmalayan ve yaşama ruh kazandıran en önemli kavramlardan biridir. Hatta bazı zaman dilimlerinin bizzat ruhu vardır. Ramazan ayı da bunlardan biridir.

Ramazan, bir aylık zaman dilimini kapsasa da içinde barındırdığı ruh ile bütün bir yıla tesir eder. Öyle ki, inananlar bütün bir yılın tozunu, kirini, pasını Ramazan’da atarlar.

İnananlar Ramazan’da kendilerini yeniler, gönül dünyalarını tazelerler. Hakkıyla becerebilenler, Ramazan’da iştahını, şehvetini ve öfkesini tutarak, tefekkürde de zirveye varırlar. Tefekkürün getirdiği farkındalık tevekkülü de zirveye taşır.

Tefekkürde Everestleşenler, Ramazan sonrasında da aynı bilinçle hareket ederler. Bunu becerebilmek, Ramazan’ın ruhunu idrak etmiş olmanın da bir göstergesidir. 

Ramazan’ın remzi olan oruç bireysel bir ibadet olsa da Ramazan sonrası kutladığımız bayram ise o denli toplumsaldır. Çünkü bayramlarda insanlar bir araya gelirler. Küsler barışırlar. Dostluklar, arkadaşlıklar yenilenir. Hayatın en büyük hakikati olan ölümü bize hatırlatan ve sevdiklerimizi öteye uğurladığımız mezarlıklar ziyaret edilir. Sonra aileden başlanıp yaşlılar, büyükler, sonra hastalar ziyaret edilerek sevinçler yaşanır.

Çocuklar büyüklerinden harçlık alırlar. Ev ev dolaşılıp şeker toplanır. Bunlar birlik ve beraberliğimizi pekiştirirken toplumsallık duygularımızı da doruğa çıkarır.

Fakat bayramlara hâkim olan bu atmosfer son zamanlarda giderek dağılıyor. Çünkü insanlar, bayramları birer tatil yani dinlence olarak görüyorlar. Hiç şüphesiz bu durumun ortaya çıkmasında sekülerleşme girdabının payı çok büyük. Her şey giderek daha fazla sekülerleşiyor. Bu sekülerleşme en büyük tahribatı, hiç şüphesiz zamanın derin ruhuna veriyor. Bunun sonucunda da o ruh sığlaştıkça sığlaşıyor. Bu sığlık ise tıpkı bayramların tatil olarak görülmesinde olduğu gibi birçok şeyi başkalaştırıyor.

Her ne kadar başkalaşsa da, bayramlar çoğumuz için hâlâ eski ruhunu koruyor. O ruhun son demlerini derinden hissettiğimiz şu günlerde bayram ruhunun birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesi dileğiyle…

Herkese hayırlı bayramlar!