Yeni bir sayfa

Hayır işlerinde koşturmak, insanı zinde tutacaktır. Her geçen gün hedefine adım adım yaklaştıracaktır insanı. O hâlde bir hayır işi bitirdiğimizde hemen diğerine koyulmalıyız. Allah’ın (cc) emirlerini yerine getirmeli, nehyettiği şeylerden kaçınmalı, rızkımızın peşinden gerektiği gibi koşmalı, ibadetlerimize dikkat etmeliyiz.

İNSAN hayatında her yeni ânın hayatî bir önem taşıdığını biliyor muydunuz?

Yıl, ay, saat, dakika, hattâ saniyeler… Her aldığımız nefes, fâni dünyadaki en büyük piyangodan daha büyük bir fırsatı teşkil ediyor yaşamımızda. Allah’ın (cc) bu nimetini tefekkür etmek bizim için en kârlı kazanç olacaktır.

Aldığımız nefesten tutun, çevremizde gördüğümüz, göremediğimiz her şey Allah’ın (cc) kudretini, yaratma sanatını, merhametini, vahdetini, kısaca İsimlerinin tecellilerini yani Allah’ı (cc) bize tanıtıyor.

Elbette tefekkürde bulunup Allah’ın verdiği nimetlere şükretmek ve Allah’ı zikretmek, kulluğumuzun gereğidir. Size, “Bir gözünü bana ver, dünyayı sana vereceğim!” deselerdi, acaba gözünüzü verir miydiniz? Bahsi geçen teklif, her insanın hiç düşünmeden reddedeceği bir teklif değil mi? Dünyanın ne kadar değersiz olduğunu bu örnekten dahi anlıyoruz. Peki, bizi en güzel sûrette yaratan Rabbimize (cc) kavuşmayı, Peygamberimiz Hazreti Muhammed’e (sav) komşu olmayı istemez miyiz?

O hâlde gelelim aldığımız her nefese… İnsan yeni bir güne uyandığında, “Of! Yine aynı şeyler: Ye, iç, yat” düşüncesine kapılabiliyor. Aslında Allah (cc), her gün bize yeni bir sayfa açıyor. Bizlere ilerlemek, kendimizi düzeltmek adına açılan sayfaları güzel şeylerle doğru biçimde doldurmalıyız. Ömrümüzün sonuna kadar açılacak olan bu sayfalar, bir gün gelecek ve açılmayacak.

Ömrümüzün bitmesiyle kitabımız tamamlanacak ve yaptıklarımızdan sorguya çekileceğiz. İşte yeni sayfamızın açık kaldığını anladığımız en önemli unsurlardan olan nefesimiz ne kadar önemli, öyle mi? Kıymetini bilen insan için her nefesin yeni bir sayfa olduğunu biraz düşününce anlamak hiç de zor değil!

“Bir saniyeden ne olur ki?” demeyin sakın! “Allah” (cc) der, hüsn-ü zanda bulunur, tefekkür edersiniz… Güzel hasletlerle biraz daha Allah’a (cc) yaklaşırsınız…

Geçmişte yaptığımız hatâlarımızı gözden geçirerek yeni açılan sayfamız gibi biz de yenilenebiliriz. İnsanız ve hatâ yapıyoruz; ancak günahlarımıza hemen tövbe edebiliriz, hatâlarımızda ısrar etmeden onlara yüz çevirebiliriz. Aksi takdirde yerimizde sayıklarız. Değil hayatımızdaki yeni sayfayı değerlendirmek, daha kötüye gideriz. İnsan farkında olmasa da, iki günü asla bir olmaz. İnsanların günü ya dününden daha kötüdür ya da daha iyidir. İki gününü aynı geçirmesi cihetiyle insanın iki günü bir olur, ancak günlerini boş geçiriyorsa, aslında mâneviî olarak düşüşü devam ediyordur. O yüzden sürekli ilerleme gayretinde olmak gerekir.

Hayır işlerinde koşturmak, insanı zinde tutacaktır. Her geçen gün hedefine adım adım yaklaştıracaktır insanı. O hâlde bir hayır işi bitirdiğimizde hemen diğerine koyulmalıyız. Allah’ın (cc) emirlerini yerine getirmeli, nehyettiği şeylerden kaçınmalı, rızkımızın peşinden gerektiği gibi koşmalı, ibadetlerimize dikkat etmeliyiz. O zaman göreceğiz ki, hayatımızdaki her “yeni”, hem dünyamıza, hem ahiretimize fayda sağlayacaktır.

Yeni yıla girdiğimiz şu ilk aylarımızda, hayatımızdaki her yeninin iki cihan saâdetimize vesile olmasını Cenabı Allah’tan (cc) niyaz ederim.