Yavuz mu olsun adı, Midilli mi?

Bu saatten sonra enflasyon depdebesi Avrupa’yı sarmıştır. Avrupa’nın çaresi, Rusya’yı ikna edecek Türkiye, Putin’i ikna edecek Recep Tayyip Erdoğan’dır. Peki, Putin’i Türkiye’nin hangi şehrinde misafir etmeli?

TAHIL Koridoru Anlaşması’nın süresi doldu, Rusya, Litvanya’nın başkenti Vilnius’taki NATO gösterisine cevaben anlaşmayı uzatmayacağını beyan etti.

NATO’nun 11 Temmuz’daki zirvesine davet edilen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin nasıl tek başına kaldığını çeşitli karelerle görmüştük.

Söz konusu Ukrayna tahılının sözde fakir ülkelere götürülmesi bekleniyordu fakat Avrupa’nın zengin ülkelerine pazarlandığını da öğrenmiştik.

Rusya’nın aldığı karara karşılık Ukrayna ile ABD, mealen “Rusya çekilirse çekilsin, biz bu koridoru tek başımıza da çalıştırabilir, Ukrayna’nın ucuz tahılını Avrupa’ya taşırken Avrupa’nın parasını Ukrayna’ya sokabiliriz” anlayışıyla Türkiye’den Ukrayna’nın ticaret gemilerini Karadeniz’de korumasını talep etti.

İyi, gemilerimizin isimleri Yavuz-2 mi olsun, Midilli-3 mü?

Yani anlaşılan o ki, Zelenskiy, sürdürdüğü piyonlukta bir fenomen olmaya ant içmiş.

Peki, Karadeniz’de, hem de Ukrayna-Rusya Savaşı’nın sürdüğü böyle bir zamanda, Rusya’dan atılan bir füze Türk savaş gemilerine isabet ederse?

Haydi Rusya bu işe hassasiyet gösterip Türkiye ile arasını bozmamak için elinden geleni yaparken, Ukrayna’dan yapılan ve Rus tarafından yapılmış gibi gösterilerek algı için malzeme oluşturan bir saldırı olursa?

Yahut Rus ordusuna sızmış bir ajanın fırlattığı bir füze savaş gemilerimize düşerse?

Türkiye ile Rusya kaç yıldır defalarca kez böyle durumlar üzerine karşı karşıya geldi.

Bu isteğin de amacının, söz konusu isteği görev olarak üstlenmesi durumunda Türk savaş gemilerine “belirsiz bir noktadan” saldırı düzenleterek Türkiye’yi Rusya’yla karşı karşıya getirmek olduğu kesin. Böyle bir durumda Türkiye, savaşın da tarafı olur.
Ancak bunları düşünmeye gerek yok, Türkiye’nin bu talebe cevabı hiç düşünmeden “Hayır!” oldu.

Türkiye’nin cevabının üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sözlerin yerine getirilmesi hâlinde koridor anlaşmasına geri dönmeyi düşünebileceklerini açıkladı.

Bu saatten sonra enflasyon debdebesi Avrupa’yı sarmıştır. Avrupa’nın çaresi, Rusya’yı ikna edecek Türkiye ve Putin’i ikna edecek Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Peki, Putin’i Türkiye’nin hangi şehrinde misafir etmeli?

Onlar söyleyip duruyorlar, Rusya ile iletişim kurabilen tek NATO ülkesi Türkiye.

Bence Antalya iyi bir seçim olur; her şey Ankara’da, İstanbul’da konuşulmaz ki…

Konu Karadeniz olunca, biraz tebdil-i mekân tarafı da düşünülmeli. Ferahlatır Antalya. Antalya ferahlatır.