Uluslararası kuruluşların verileri Filistin’deki dramın büyüklüğünü gösteriyor

Filistin’de sadece İsrail devlet güçleri saldırılar düzenlemiyor, İsrailli yerleşimciler de Filistinlilere saldırılarda bulunuyor. Birleşmiş Milletler İnsanî Yardım Koordinasyon Ofisi verilerine göre, 7 Ekim’den bu yana Filistinlilere karşı 431 İsrailli yerleşimci saldırısı kaydedildi. Bu 431 saldırının 41’inde can kaybı yaşandı. 337 olayda Filistinlilerin mülklerine zarar verildi. 53 olayda ise hem can kaybı yaşandı, hem de Filistinlilerin mülklerine zarar verildi.

İSRAİL, tüm uluslararası tepkilere rağmen Gazze’deki katliamlarına devam ediyor. Her geçen gün Filistin’deki tablo ağırlaşıyor. Gazze’deki dram 100’üncü günü geride bıraktı. Bu zaman zarfında yaklaşık 24 bin Filistinli hayatını kaybetti. 60 bin Filistinli ise yaralandı.

Milyonlarca insan yerinden edildi

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) verilerine göre, 11 Ocak itibariyle 1,9 milyon insan yerinden edilmiş durumda. Yaklaşık 1 buçuk milyon insan UNRWA tesislerine sığındı. Tesislere sığınan insan sayısı tesislerin kapasitesinin çok çok üstünde olduğu için sığınanlara yeterli hizmetler verilemiyor.

İsrail insanî yardımları engelliyor

İsrail insanî yardım faaliyetlerine de izin vermiyor ya da olabildiğince engellemeye çalışıyor. Gazze için Ocak ayında, uluslararası insanî yardım kuruluşları yaşam malzemesi temini için 29 kez girişimde bulundu ama bunların sadece yedisinde kısmen karşılık bulundu. Yani İsrail, yaşam malzemelerinin dahi bölgeye ulaştırılmasına izin vermiyor.

Hastanelerin çoğu hizmet veremiyor

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Gazze’deki 36 hastaneden sadece 15’inde kısmî sağlık hizmetleri veriliyor. Bu hastanelerden 3’ü ise kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

İsrail, kısmen hizmet veren 3 hastanenin tahliyesini istiyor. Bölgedeki diğer 21 hastanede ise sağlık hizmetleri hiç verilemiyor. Kısmî hizmet veren 15 hastanenin 6’sı Gazze’nin kuzeyinde bulunuyor. Bu hastanelerde sınırlı doğum, travma ve acil bakım hizmetleri sunuluyor. Fakat kısmî hizmet veren hastanelerde sağlık personeli eksikliğinin yanı sıra tıbbî malzeme eksikliği, yakıt, yiyecek ve içme suyu sıkıntısı had safhada bulunuyor.

Gazze’nin diğer bölgelerinde kısmî hizmet veren 9 hastanede de benzer sıkıntılar yaşanıyor. Hastanelerin doluluk oranı yüzde 250’leri aşmış durumda.  

İsrailli yerleşimciler de saldırıyor

Filistin’de sadece İsrail devlet güçleri saldırılar düzenlemiyor, İsrailli yerleşimciler de Filistinlilere saldırılarda bulunuyor. Birleşmiş Milletler İnsanî Yardım Koordinasyon Ofisi verilerine göre, 7 Ekim’den bu yana Filistinlilere karşı 431 İsrailli yerleşimci saldırısı kaydedildi. Bu 431 saldırının 41’inde can kaybı yaşandı. 337 olayda Filistinlilerin mülklerine zarar verildi. 53 olayda ise hem can kaybı yaşandı, hem de Filistinlilerin mülklerine zarar verildi. Bu saldırılarının üçte biri silahlı saldırılar şeklinde gerçekleşti. Bu saldırıların yarısına yakınına İsrail güçleri ya eşlik etti ya da saldırganları destekledi.

Saldırılar Gazze ile sınırlı kalmıyor

Birleşmiş Milletler İnsanî Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) verilerine göre 2023’te Doğu Kudüs de dâhil olmak üzere Batı Şeria’daki İsrailli yerleşimcilerin karıştığı bin 229 olay yaşandı. Bu olayların yaklaşık 913’ü hasar, 163’ü kayıp ve 153’ü her ikisiyle de sonuçlandı. Bu veriler OCHA'nın 2006’dan bu yana bir yıl içinde kaydettiği en yüksek İsrailli yerleşimci saldırısını içeriyor.

Yani Filistinliler hiçbir hukuk tanımayan İsrail güçleriyle mücadele ederken, bir yandan da İsrailli yerleşimcilerin saldırılarına maruz kalıyorlar. Dünya ise bu saldırıları durduramıyor. Daha doğrusu, durdurmak istemiyor!