Ülkemizdeki sosyal medya istatistikleri ne diyor?

Neredeyse ülkedeki her dört kişiden üçü, internet kullanan her on kişiden ise dokuzu sosyal medya kullanıyor. Bu da sosyal medya kullanımının internet trafiğinde çok önemli bir yer ettiğine işaret ediyor.

DATAREPORTAL’ın ülkemizdeki dijital istatistikler üzerine hazırladığı en kapsamlı rapor olan “Digital 2023 Türkiye” raporuna ilişkin yazdığım son yazıda, ülkemizdeki internet kullanım amaçlarına ilişkin istatistiklere değinmiştim. Bu yazıda ise sosyal medya istatistiklerini ele alacağım.

Her dört kişiden üçü sosyal medya kullanıcısı

Rapor, 2023 yılı başında ülkemizde 62,55 milyon sosyal medya kullanıcısı olduğuna vurgu yapıyor. Bu rakam, ülkemiz nüfusunun yüzde 73,1’ine, internet kullanan nüfusun ise yüzde 87,6’sına denk geliyor.  

Yani neredeyse ülkedeki her dört kişiden üçü, internet kullanan her on kişiden ise dokuzu sosyal medya kullanıyor. Bu da sosyal medya kullanımının internet trafiğinde çok önemli bir yer ettiğine işaret ediyor.

Raporda 18 yaş üstü sosyal medya kullanıcı sayısının ise 58,65 milyon olduğu görülüyor. Bu rakam toplam sosyal medya kullanıcı sayısının yüzde 94,6’sına eşdeğer.

Erkek kullanıcılar daha fazla

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcılarının yüzde 40,4’ü kadın, yüzde 59,6’sı ise erkeklerden oluşuyor. Yani erkek kullanıcılar kadın kullanıcıların neredeyse bir buçuk katı. 

Bu yönüyle sosyal medya daha maskülen bir kimliğe sahip gibi görünse de etkileşimler tam tersini gösteriyor. Öyle ki, sosyal medya kullanıcıları içerisinde kadın kullanıcı sayısı az olmasına rağmen kadın kullanıcılar daha fazla takipçiye sahip. Bu da kadın kullanıcıların ürettiği içeriklerin daha fazla kişiye ulaştığına, hâliyle etkileşimin daha fazla olduğuna işaret ediyor.

Kullanıcıların bir ay içerisinde kullandığı sosyal medya sayısı ise yedi. Yani ülkemizde her kullanıcı ayda ortalama yedi sosyal medya platformunda zaman geçiriyor.

Sosyal medya ne kadar zamanımızı (ç)alıyor?

Sosyal medya kullanıcılarının günde ortalama geçirdikleri zaman ise 2 saat 54 dakika. Bu rakam, küçük gibi görünse de aslında bu çok yüksek bir rakam. Çünkü ülkemizi Avrupa’nın zirvesine taşıyor. Yani Avrupa ülkeleri içerisinde en fazla sosyal medyada zaman geçiren ülke Türkiye. Dünyada ise 13’üncü sıradayız. Dolayısıyla ülkemizde sosyal medyada geçirilen zaman azımsanmayacak kadar fazla.