Ülkemiz insanı interneti hangi amaçlar için kullanıyor?

Verilere bakılırsa, insanımızın internet kullanım alışkanları içerisinde haber alma ve bilgi edinme gibi nedenler ilk sıralarda bulunsa da eğlence maksatlı kullanım nedenleri de buna eklemleniyor. Bir başka deyişle, ülkemiz insanı interneti daha çok haber ve eğlence için kullanıyor.

DÜNYADAKİ internet kullanım verilerine ilişkin düzenli ve kapsamlı raporlar hazırlayan DataReportal, ülkemizdeki dijital verilere ilişkin yayınladığı “Türkiye Dijital 2023” raporunda ülkemizdeki internet kullanımına ilişkin geniş bilgilere veriliyor.

Kullanım nedenine dair çeşitlilik çok fazla

DataReportal’ın “Dijital 2023 Türkiye” raporuna göre, ülkemizde internet kullanan 71,38 milyon kişinin yüzde 73,2’si interneti bilgi almak için kullanıyor. Etkinlikler ve güncel olaylardan haberdar olmak için kullananların oranı ise yüzde 67,6 olarak raporda yer alıyor. Raporda araştırma yapmak için interneti kullananların oranı da yüzde 63,9 olarak görünüyor.

İnterneti kullananların yüzde 58,9’unun ürün ve marka araştırması yapmak için bu servisi kullandığı raporda belirtiliyor. Arkadaş ve aile ile iletişimde kalmak için internet kullananların oranı yüzde 58,3 iken yeni fikirler edinmek için kullananların oranı ise yüzde 58 olarak kayıtlarda yer alıyor.

Oyun oynama seçeneği listenin dibine demir attı

İnternet kullanıcılarının interneti kullanma nedenleri bunlarla sınırlı değil.

Rapora göre ülkemizdeki internet kullanıcılarının yüzde 53,7’si video ve film gibi içerikleri izlemek, yüzde 49,6 müzik dinlemek, yüzde 49,5’i eğitim ve öğretim faaliyetleri, yüzde 48,8’i boş zamanı değerlendirmek, yüzde 44,2’si finans ve tasarruf yönetimi, yüzde 39,5 sağlık sorunlarını ve sağlık ürünlerini araştırmak, yüzde 38,2’si iş ile ilgili araştırma yapmak, yüzde 38’i yer ve seyahat araştırması yapmak, yüzde 36,4’ü de oyun oynamak için interneti kullanıyor.

İnternet ilk ortaya çıktığı dönemlerde interneti oyun oynamak için kullananların sayısı çok fazlaydı. Zaman içerisinde bu seçenek çeşitli uygulamalarla cep telefonlarına kaymaya başladı. Bunun sonucunda da internet kullanım amaçları içerisinde oyun oynama seçeneği giderek gerilemeye başladı. Nihayetinde ise geçen yıl bu seçenek listenin en sonunda yer alarak adeta dibe demir attı.

Başrollerde habeğlence yer alıyor

Habeğlence, haber ve eğlence ögelerini birleştiren bir kavram. Kavram, ana hatlarıyla haber ve eğlencenin bir arada harmanlanarak sunulması veya işlenmesi olarak tanımlanabilir. Verilere bakılırsa, insanımızın internet kullanım alışkanları içerisinde haber alma ve bilgi edinme gibi nedenler ilk sıralarda bulunsa da eğlence maksatlı kullanım nedenleri de buna eklemleniyor. Bir başka deyişle, ülkemiz insanı interneti daha çok haber ve eğlence için kullanıyor. Yani “Ülkemiz insanı interneti daha çok habeğlence için kullanıyor” dersek yanılmış olmayız.