Twitter’da istatistikler ne söylüyor?

Twitter’daki aşağı yönlü bu 3 aylık istatistiğin şirketi Elon Musk’ın satın almasından sonraki zamana denk gelmesi de bir başka dikkat çeken husus. Bilindiği üzere Musk’ın satın almasından sonra Twitter’da başta işten çıkarmalar olmak üzere ciddî tartışmalar yaşandı.

DATA Reportal’ın ülkemizdeki dijital istatistikler üzerine hazırladığı en kapsamlı rapor olan “Digital 2023 Türkiye” raporuna ilişkin yazdığım son yazıda, Linkedin’deki reklâmların erişim istatistiklerine değinmiştim. Bu yazıda ise Elon Musk’ın satın almasından sonra büyük tartışmaların yaşandığı ve geçtiğimiz hafta ismi “X” olarak değiştirilen Twitter istatistiklerini ele almaya çalışacağım.

Twitter reklâmlarının ulaştığı kişi sayısı diğer platformların gerisinde

Rapora göre Twitter’da yayınlanan reklâmların potansiyel erişimi 18 milyon 550 bin kişi olarak görünüyor. Bu rakam ülkemizdeki toplam nüfusun yüzde 21,7’sine, toplam internet kullanıcılarının yüzde 26’sına, 13 yaş üzeri kullanıcıların ise yüzde 27,1’ine denk geliyor.

Bu istatistikler, Twitter reklamlarının ulaştığı kişi sayısının Facebook, Instagram ve Youtube reklâmlarının ulaştığı kişi sayısından çok geride kaldığı anlamına geliyor. Ayrıca Twitter reklâmlarının ülkemizdeki internet kullanıcılarının yalnızca dörtte birinden biraz fazlasına ulaştığını da gösteriyor.

Twitter reklâmlarının etki alanı ne durumda?

Raporda Twitter reklâmlarındaki yıllık değişim oranına da yer veriliyor. Buna göre Twitter reklâmlarının yıllık değişim oranı yukarı yönlü olarak yüzde 15,2 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Twitter reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının bir önceki yıla göre 2 milyon 500 kişi arttığı anlamına geliyor.

Twitter reklâmlarındaki 3 aylık değişim oranı ise tersine bir duruma işaret ediyor. Buna göre Twitter reklâmlarının 3 aylık değişim oranı aşağı yönlü şekilde yüzde 7,3 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Twitter reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının son 3 ayda 1 milyon 500 bin kişi azaldığı anlamına geliyor. 3 aylık eğilim devam ederse Twitter reklâmlarının erişim sağladığı kişi sayısı bir dahaki dönem azalacak gibi görünüyor.

Twitter’daki aşağı yönlü bu 3 aylık istatistiğin şirketi Elon Musk’ın satın almasından sonraki zamana denk gelmesi de bir başka dikkat çeken husus. Bilindiği üzere Musk’ın satın almasından sonra Twitter’da başta işten çıkarmalar olmak üzere ciddî tartışmalar yaşandı. Ayrıca “mavi tik” rozetli hesapların ücretli hâle getirilmesi, Twitter görüntülemelerine sınır getirilmesi gibi uygulamalar sonrası Twitter’ın ciddî reklâm kayıpları yaşadığı kamuoyuna yansıdı. Dolayısıyla Twitter’daki 2022 yılının son 3 aylık döneminde yaşanan aşağı yönlü seyirde bu uygulamaların payı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Twitter reklâmları erkeklere daha çok ulaşıyor

Raporda reklâm erişimlerinin cinsiyete göre dağılımlarına da yer veriliyor. Buna göre, Twitter reklâm kitlesinin yüzde 36,6’u kadınlardan, yüzde 63,4’i ise erkeklerden oluşuyor. Rapor, Twitter reklâm kitlesi içerisinde erkek kullanıcıların açık ara daha fazla olduğunu gösteriyor.