Tiktok reklâmları daha çok kime ulaşıyor, kim daha çok etkileniyor?

Tiktok reklâmlarının yıllık değişim oranı yukarı yönlü olarak yüzde 12,4 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Tiktok reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının geçen yıla göre yaklaşık 3 milyon 300 bin kişi arttığı anlamına geliyor.

DATA Reportal’ın ülkemizdeki dijital istatistikler üzerine hazırladığı en kapsamlı rapor olan “Digital 2023 Türkiye” raporuna ilişkin yazdığım son yazıda, Tiktok’taki reklâmların erişim istatistiklerine değinmiştim. Bu yazıda ise, son zamanlarda giderek daha popüler hâle gelen Tiktok’un istatistiklerini ele almaya çalışacağım.

18 yaş üstü internet kullanıcısının yarısı Tiktok reklâmlarının etkisi altında

Rapora göre Tiktok’ta yayınlanan reklâmların 18 yaş üstü potansiyel erişimi 29,86 milyon kişi olarak görünüyor. Bu rakam ülkemizdeki toplam nüfusun yüzde 34,9’una, toplam internet kullanıcılarının yüzde 41,8’ine, 18 yaş üzeri kullanıcıların ise yüzde 48,2’ine denk geliyor.

Bu istatistikler son derece önemli. Çünkü bu rakamlar, Tiktok reklâmlarının ülkemizdeki 18 yaş üzeri internet kullanan yaklaşık iki kişiden birine ulaştığını gösteriyor.

Tiktok reklâmlarının etki alanı daralıyor mu?

Raporda Tiktok reklâmlarındaki yıllık değişim oranına da yer veriliyor. Buna göre Tiktok reklâmlarının yıllık değişim oranı yukarı yönlü olarak yüzde 12,4 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Tiktok reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının geçen yıla göre yaklaşık 3 milyon 300 bin kişi arttığı anlamına geliyor.

Tiktok reklâmlarındaki 3 aylık değişim oranı ise tersine bir duruma işaret ediyor. Buna göre Tiktok reklâmlarının 3 aylık değişim oranı aşağı yönlü yüzde 3,5 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Tiktok reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının son 3 ayda 1 milyon 100 bin kişi azaldığı anlamına geliyor. 3 aylık eğilim devam ederse Tiktok reklâmlarının erişim sağladığı kişi sayısı bir dahaki dönem düşecek gibi görünüyor.

Tiktok reklâmları erkeklere daha çok ulaşıyor

Raporda reklâm erişimlerinin cinsiyete göre dağılımlarına da yer veriliyor. Buna göre, Tiktok reklâm kitlesinin yüzde 37,9’u kadınlardan, yüzde 62,1’i ise erkeklerden oluşuyor.

Rapor, Tiktok reklâm kitlesi içerisinde erkek kullanıcıların açık ara daha fazla olduğunu gösteriyor. Fakat bu durum kadın kullanıcıların erkeklere göre reklâmlardan daha az etkilendiği ya da kadın kullanıcıların daha az içerik ürettiği anlamına gelmiyor. Çünkü kadınların reklâmlardan erkeklere göre daha fazla etkilendiği hemen hemen tüm araştırmalarda belirtilen bir gerçek.

Ayrıca Tiktok’ta kadın içerik üreticiler, erkeklere göre çok daha fazla takip ediliyor ve çok daha fazla etkileşim alıyor.