Snapchat reklâm istatistikleri neye işaret ediyor?

Snapchat reklâm kitlesinin yüzde 61,1’i kadınlardan, yüzde 38,2’i ise erkeklerden oluşuyor. Bu istatistik önemli. Çünkü diğer sosyal medya platformlarının aksine Snapchat’ta kadın kullanıcılar erkeklerden çok çok daha fazla.

SNAPCHAT son dönemlerde özellikle gençler arasında giderek popüler hâle gelen bir platform. Snapchat’in giderek yükselen grafiği DataReportal’ın ülkemizdeki dijital istatistikler üzerine hazırladığı en kapsamlı rapor olan “Digital 2023 Türkiye” raporuna da yansımış durumda.

Söz konusu raporda yer alan reklâm erişim istatistikleri, Snapchat’in önümüzdeki dönemde adından sıkça söz ettireceğine işaret ediyor.

Snapchat reklâmları ne kadar kişiye ulaşıyor?

DataReportal’ın “Digital 2023 Türkiye” raporuna göre Snapchat’ta yayınlanan reklâmların potansiyel erişimi 14 milyon 800 bin kişi olarak görünüyor. Bu rakam, ülkemizdeki toplam nüfusun yüzde 17,3’üne, toplam internet kullanıcılarının yüzde 20,7’sine, 13 yaş üzeri kullanıcıların ise yüzde 21,6’sına denk geliyor.

Bu istatistikler, Snapchat reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının Facebook, Instagram ve Youtube reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının gerisinde kaldığı anlamına geliyor. Ayrıca bu istatistikler, Snapchat reklâmlarının ülkemizdeki internet kullanıcılarının yalnızca yüzde 20’sinden biraz fazlasına ulaştığını da gösteriyor.

Snapchat reklâmlarının gelişim seyri neye işaret ediyor?

Raporda Snapchat reklâmlarındaki yıllık değişim oranına da yer veriliyor. Buna göre Snapchat reklâmlarının yıllık değişim oranı yukarı yönlü olarak yüzde 14,7 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Snapchat reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının bir önceki yıla göre 1 milyon 900 kişi arttığı anlamına geliyor.

Snapchat reklâmlarındaki 3 aylık değişim oranının, yıllık değişim oranı ortalamasının gerisinde kalsa da yukarı yönlü olduğu görülüyor. Buna göre Snapchat reklâmlarının 3 aylık değişim oranı yukarı yönlü yüzde 5,7 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Snapchat reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının son 3 ayda 800 bin kişi arttığı anlamına geliyor.

3 aylık eğilimin yukarı yönlü olması önemli. Çünkü seyrin yukarı yönlü olması demek reklâmların ulaştığı kişi sayısının artarak devam ettiği anlamına geliyor. Bu da Snapchat’in gelecek dönem daha fazla kişiye ulaşacağı ve etkisinin daha da artacağına işaret ediyor.

Snapchat reklâmları kadınlara daha çok ulaşıyor

Raporda reklâm erişimlerinin cinsiyete göre dağılımlarına da yer veriliyor. Buna göre, Snapchat reklâm kitlesinin yüzde 61,1’i kadınlardan, yüzde 38,2’i ise erkeklerden oluşuyor. Bu istatistik önemli. Çünkü diğer sosyal medya platformlarının aksine Snapchat’ta kadın kullanıcılar erkeklerden çok çok daha fazla. Bu durumun ortaya çıkmasında hangi etkenlerin belirleyici olduğuna dair raporda bir gerekçe sunulmuyor. Ama yapılan araştırmalar, internette kalıcı izler bırakmak istemeyenlerin, belli bir süre içerisinde ve belli bir görüntülenme sayısına imkân veren ve sonra silinen mesajlara imkân tanıyan platformlara yöneldiğini gösteriyor. Snapchat de bu tür özelliğe sahip bir platform olarak öne çıkıyor. Bu durumun Snapchat’taki cinsiyet dağılımı istatistiklerinin kadınlar lehine olmasının nedeninin bu durum olduğunu söylemek yanıltıcı olmayacaktır.