Siyaset çocuklarının yeni oyunu: Cumhurbaşkanlıkçılık

Roma’daki maratona katılmışlarmış. Peki, onlar koşarlarken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı neredeydi? Bir poz var, başka yok. Roma’nın Âşıklar Çeşmesi ünlü, Sistin Şapeli ünlü. Pardon, Sistin Şapeli Roma’da değil, Vatikan’da…

BİR yıl önce, 14 Mayıs 2023 günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimine Millet İttifakı adayı olarak ismi gösterilmeden evvel Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı olarak ABD’ye gitmişti.

Kılıçdaroğlu, bu ABD gezisi sırasında yanına pek çok gazeteciyi de almıştı.

Yanında götürdüğü gazeteciler, Kılıçdaroğlu’nun hangi ziyaret ve konferanslarda bulunduğuna dair hiçbir bilgiye hâkim olamadılar.

Hatta aynı gazetecilerden öğrenildi ki, Kılıçdaroğlu söz konusu gezinin sekiz saat gibi uzun bir zaman aralığında ortadan tamamen kaybolmuştu.

Kılıçdaroğlu’nun kiminle nerede görüştüğüne dair hiçbir bilgi alınamadı.

Türkiye’ye dönüşünde bu konu hakkında çok fazla soru aldığı için küçük bir espri yapmak isteyerek şöyle söyledi sadece: “Hamburger yedik.”

***

Kemal Kılıçdaroğlu, dönüşü sonrasında bir süre daha bekledi ve ittifakın adayı olarak ismi okundu.

14 Mayıs’ta hemen kaybetmese de 28 Mayıs’taki ikinci turda son girdiği seçimi de kaybetti.

Aynı Kılıçdaroğlu için CHP’deki sonu da böylece yaklaşmıştı.

Özgür Özel’in aday olduğu ve kazandığı son kongrede Kılıçdaroğlu, ilk defa bedel ödedi.

Kılıçdaroğlu, bu süreçte belki de en çok Beylikdüzü Belediye Başkanı olmasını sağladığı, ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı yaptığı ve bir de başkanlığı kazandırdığı Ekrem İmamoğlu’ndan ihanet gördüğünü düşündü.

Aslında sadece düşünmekle kalmadı, bunu bütün kamuoyuna hissettirdi.

31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını yeniden kazandı. Bu kez CHP’nin başında Özgür Özel vardı.

Seçim çalışmaları sürecinde İmamoğlu’nun Özel’i sürekli geri plâna itmeye çalıştığını… Özür dilerim, ittiğini yine bütün kamuoyu hissetti. Elbette Özel de bunun farkındaydı. Bugün de farkında.

Özel’in inşâ etmeye çalıştığı politikanın da herkes farkında. Bu farkındalığa sahip olanların belli ki en başında da İmamoğlu geliyor.

Özel’in Genel Başkanlığını gölgede bırakmak ve 2028’e tıpkı Kılıçdaroğlu gibi hazırlanmak için bu yüzden elinden geleni yapıyor. Üç günlük Roma seyahati de bundan ileri geliyor.

Peki, yanında götürdüğü 37 kişi (birkaçı gazeteci) İmamoğlu’nun kimlerle nerelerde görüştüğüne şahit olmuş mu?

Roma’daki maratona katılmışlarmış. Peki, onlar koşarlarken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı neredeydi? Bir poz var, başka yok.

Roma’nın Âşıklar Çeşmesi ünlü, Sistin Şapeli ünlü. Pardon, Sistin Şapeli Roma’da değil, Vatikan’da…

Ha bir de dondurması ünlü. İmamoğlu da baskılı sorulara “Dondurma yedik” diyebilirdi. Ama ne yazık ki ne soran var, ne de sorulara cevap verecek bir İmamoğlu.