“Paris yanıyor!”

Duygularına yenik düşmüş. Zavallı! Paris yönetiminin Ankara karşısında düştüğü yenilginin cezasını kimden emir aldınız da protesto etmek bahanesiyle infaz etmeye kalkıştınız, onu deyin hele!

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ifade etmişti. “Bu çok sevdiğiniz ateş, sizi de yakar” demişti.

Dinlemediler.

Doğru akla uymadılar.

Yazık oldu.

Yazık oluyor.

Yazık olacak!

Daha neler neler görecek Avrupa ve ABD, ama başa çıkamayacak.

“Siz nasıl başa çıkıyordunuz?” diye soracaklar, diyeceğiz ki, “Kendi düşen ağlamaz”. Bir de ekleyeceğiz: “Avucunda köz tutanın elinde tandır olur.”

En naif sözümüz, “Hamama giren terler” olur.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, sosyal medyada yazdı Paris’teki PKK dehşeti için: “Paris brûle. #Paris dişewite bila bişewite.”

Yani Kürtçede şu anlama geliyor: “Paris yanıyor. Yanarsa yansın!”

Birkaç gün önce HDP’nin sözde milletvekillerinden Garo Paylan da, polisi tehdit etmiş, “Altı ayın kaldı, titriyorsun” demişti.

Paylan sözünü geri almadı ama Temelli paşa paşa sildi yazdıklarını. Dedi ki, “Paris twitimi sildim. Duygular bazen istemeden de olsa başka gerilimlere neden olabiliyor. Katliamdan dolayı çok üzgünüm. Demokratik protesto hakkını savunmaya devam ediyorum”.

Duygularına yenik düşmüş. Zavallı!

Paris yönetiminin Ankara karşısında düştüğü yenilginin cezasını kimden emir aldınız da protesto etmek bahanesiyle infaz etmeye kalkıştınız, onu deyin hele!

Öyle ya, katliamdan dolayı üzgünmüş. Kim katliam yaptı, Fransa mı? Kime kıydı? Afrika’daki yerlilere mi?

Yalanınız, iftiranız batsın!

Türkiye’ye iftira atmaya doymadınız, Türkiye’nin seçim yardımlarını yemeye de doymadınız!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, derhâl HDP’nin seçim yardımlarını kesmelidir.

Anayasa Mahkemesi sözde açılan kapatma dâvâsını görmemekte ısrarcı mıdır? Hükmü vermek basittir: HDP kapatılmamalı, seçim yardımları ise kesilmelidir.

Neden HDP kapatılmamalı? Çünkü başka harfleri kullanarak yeni bir partiyle işe soyunacağı bellidir. Düz ovada sözde siyaset yapanları çoktur.

Ancak bu ülkeye söve söve bu ülkenin parasını yemelerine vatansever yargı üyelerinin tahammül etmeleri imkânsız olmalıdır.

HDP’nin önü derhâl bu anlamda kesilmeli, sözde milletvekillerini yeni bir parti kurarak hülleyle o yeni partiye yollayıp o partinin seçim yardımı alması da engellenmelidir.

Devlete meydan okuyan, Devlet’i tehdit eden sözde milletvekillerinin vekillik statüleri düşürülmeli, hüllenin önü kesilmelidir.

Bunun için TBMM Başkanlığı’na iş düşer. Acaba Sayın Başkan bunun için bir adım atar mı? Terörist olduğu kesinleşen birinin aylarca vekilliğini düşüremeyen bir makam, bu işi birkaç saatte çözmeliyken yapmamıştır. Fazlasını beklemek bence beyhudedir. Beklemeli miyiz?