On günde devr-i âlem

Kılıçdaroğlu ve onu destekleyenler, depremzede vatandaşlarımıza yapılan hakaretlerin önüne geçmek yerine Oğan’la ara bulma yoluna girmek için başka işlerle uğraşıyorlar. Kusura bakmasınlar, kendilerine katkısı on binde altı (rakamlar 10 binde 6) olan particiklere 38 vekil kaptıran bir partinin siyâsî stratejik zekâsında tümör olduğu aşikârdır, tomografiye gerek yok.

“SEKSEN Günde Devr-i Âlem” isimli romanı, Jules Verne’yi bana ilk tanıtan eseriydi. Diğer eserleri de bende ufuk açmıştır ama bu kitabı içinde bulunduğumuz dönemin muhalefet siyasetini çağrıştırdı ismiyle.

Bugünkü teknolojiye sahip uçaklara benzer bir hava taşıtının olmadığı zamanlarda, Seksen Günde Devr-i Âlem’in kahramanı bütün dünyayı gezmek ister. Tabiî bu gezi süresi, kitaba adını veren seksen gündür.

Bizim de önümüzde Cumhurbaşkanlığı Seçiminin ikinci turu için on gün var.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, her gün bir açıklama yapıyor.

Zaten 14 Mayıs öncesinde de Kılıçdaroğlu her gün bir “şey” olmuştu. Bozkurt oldu, mücahit oldu, Alevî oldu, seyyid oldu, sosyalist oldu, demokrat oldu, liberal oldu. Oldu da oldu.

Şimdi de Sinan Oğan’a oy veren seçmeni peşine takmak için milliyetçi ifadeler kullanıyor.

Peki, Oğan’a oy veren seçmen sadece Türkiye’deki sığınmacıları istemeyen bir kitleden mi mürekkep?

Tanık olduğumuz bazı sohbetlerde ve sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda, Erzurum, Iğdır, Kars, Ardahan, Ağrı, Van ve Kayseri’de MHP’li ve BBP’li vatandaşlarımızın, “Seçimi Erdoğan kazanacak, Oğan da siyasette yerini alsın” düşüncesiyle Oğan’ı desteklediklerini doğrudan görüyoruz.

Saydığımız bu şehirlerin dışında Oğan’ı destekleme kararı alan çok ama çok önemli bir organizasyon var. Bu bilgi bende kalsın. Duymuştum. Teyit etme imkânım oldu.

Yanlış mı etmişler? Bana göre yanlış etmişler. Ancak biz, bir kimseye kızıp oyunu ders verme mekanizması olarak kullanan çok vatandaş gördük. Oldukça normal yani.

Yani Oğan, kendisine verilen yaklaşık 2 buçuk milyon oyun doğrudan sahibi olduğunu zannetmesin. Oğan’la irtibat kurmaya çalışan CHP de bunu bu şekilde düşünmesin.

Düşünmesin de…

Düşünmüşler bile!

Kılıçdaroğlu ve onu destekleyenler, depremzede vatandaşlarımıza yapılan hakaretlerin önüne geçmek yerine Oğan’la ara bulma yoluna girmek için başka işlerle uğraşıyorlar.

Kusura bakmasınlar, kendilerine katkısı on binde altı (rakamlar 10 binde 6) olan particiklere 38 vekil kaptıran bir partinin siyâsî stratejik zekâsında tümör olduğu aşikârdır, tomografiye gerek yok.

Şu on günlük süreçte dünyayı değil, evreni dönüp dolaşsanız, 28 Mayıs gecesi, “Tâ Mars için ne gözyaşları döktük, şuraya kadar yaktığımız mazota yazık!” diyecek kafaya sahipken her şey boşa!