Nasıl gidiyor çalışmalar?

İyi Parti’nin bugünlerde istifalarla cedelleştiğini görüyoruz. Erime devam ediyor, devam edecek. Kaldı ki, İyi Parti’nin doğrudan bir seçim çalışması yürüttüğünü de görmüyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu hakkında düştükleri şerhi derinleştiriyorlar adeta. Bir de HDP ve PKK’nın söylemleri suskun kalmalarına ve de çalışamamalarına neden oluyor olabilir.

GEÇTİĞİMİZ gün bir yazıyla vekil aday listelerine değinmiş, CHP’nin içinde bulunduğu durumu “müstehak” diye nitelerken, AK Parti’nin vefasız bir teşkilatçılık örneği verdiğinden bahsettik.

AK Parti, Ankara’da “Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Programı” başlığıyla, vekil adaylarını ve vaatlerini arz ettiği bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumdaki vaatler seçmeni heyecanlandırırken, adayların bu heyecana ne kadar katkı yaptığını bilemiyorum doğrusu…

Seçim şarkısı ise, 2002’den bu yana yapılanlara bakıldığında, adeta Azalan Verimler Kanunu’nu haklı çıkartır nitelikte zorlama… “Korkma”, “Yıkılma”, “Düştüğün yerden kalkacaksın”… Şarkının sözlerini yazan, hiçbir şeyden değilse 15 Temmuz’dan da bîhaber sanırım.

CHP, SP lideri Temel Karamollaoğlu önderliğinde iftar iftar dolaşıyor. En azından müfredata hâkim diye bakıyorlar sanırım. Ne de olsa SP, inatla seccade meselesinde bile gerekli savunmayı yaptı.

CHP’li iki belediye başkanının meydanlarda dolaşıp “Teşekkürler Amasya”, “Teşekkürler Hatay” diye gezmesi en ilginci. Yine geçtiğimiz günlerde çok önemli gördüğüm için söz konusu başkanların yıllık izinlerini konu edinmiştim. Bu meseleye bizden başka kimse değinmemişti ki bir hukukçu olarak Prof. Dr. Ersan Şen, iki gün önce bir televizyon kanalında seslendirdi. Belki bir hukukçunun sözleri önemsenir. Bizimkisi ne ki?

MHP, BBP, YRP ve HÜDA-PAR’ın hızla ziyaretlere başladığını gördük. Doğrusu bana göre seçimin sonuçlarını bu dört partinin çalışması belirleyecek, Millet İttifakı’nın küçükleri değil. Tabiî bir de İyi Parti…

İyi Parti’nin bugünlerde istifalarla cedelleştiğini görüyoruz. Erime devam ediyor, devam edecek.

Kaldı ki, İyi Parti’nin doğrudan bir seçim çalışması yürüttüğünü de görmüyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu hakkında düştükleri şerhi derinleştiriyorlar adeta. Bir de HDP ve PKK’nın söylemleri suskun kalmalarına ve de çalışamamalarına neden oluyor olabilir.

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in merkezde durup yanında gençler ile “İstikbâl göklerdedir” söylemiyle mündemiç görseliyle Mustafa Kemal’in bulunduğu bir reklâm çalışması yapılmış.

Doğrusu bu çalışmanın Cumhur İttifakı’na yarayacağını düşünüyorum. Zira az evvel belirttiğim gibi, söz konusu Mustafa Kemal görseli, kullanıldığı alanlar göz önüne alındığında daima “İstikbâl göklerdedir” söylemini hatırlatagelmiştir. Kaldı ki, görselde Mustafa Kemal bilindiği gibi işaret parmağıyla hafif yukarıyı, göğü, geleceği işaret ediyor. Tabiî Akşener ve yanındakiler de hazırlanan görselde onun işaret ettiği yere bakıyorlar.

Sizce son yıllarda yaptıklarıyla Mustafa Kemal’in işaret ettiği yerde kim vardır, ne vardır?

Buna Kızılelma ve Selçuk Bayraktar, İHA ve SİHA’lar ile Recep Tayyip Erdoğan gibi birçok cevap verilebilir. Bu cevabı özellikle İyi Parti’ye daha önce destek vermiş seçmen dahi seslendirir. Bu nedenle söz konusu reklâm çalışmasının Cumhur İttifakı’nın çalışmalarına katkı sağlayacağı ve Erdoğan’ın “Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır” algısını güçlendireceğini düşünüyorum.

Çerçevenin bütününe baktığımızda, Cumhurbaşkanlığı yarışında Recep Tayyip Erdoğan isminin açık ara fark için önemli bir ivme kazandığını, milletvekili seçimlerinde ise MHP, BBP ve YRP’nin böyle bir ivmeye sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.