Kazanacak aday

Kimse cebinde avansla seçime girmiyor. Proje ve vizyon yarıştırmak, verdiği sözde durmak gibi kriterler hiç konuşulmuyor. Bu tanımlamadan acilen geri dönülmesi ve hakkaniyetin, ilkelerin konuşulduğu bir aday belirleme sürecinin işletilmesi lâzım. Değilse, o eleştirilip durulan kesimlerin benzeri olup çıkacağız. Allah korusun!

ÜLKEMİZDE 31 Mart 2024 günü yapılacak yerel seçimlere dair çalışmalar bir süredir hız kazandı.

Siyâsî partiler bu seçimler için de ittifak yapmak üzere görüşmeler gerçekleştiriyorlar.

Söz konusu zeminde kırılmalar yaşanıyor. Kimin kiminle nerede duracağı bilinmiyor.

İyi Parti’nin CHP’yle ortak hareket etmeme yönünde aldığı karar, parti içindeki CHP güdümlü grubu harekete geçirdi. Parti günden güne eriyor.

Diğer yanda CHP’nin HEDEP’le açıkça görüşmesi adeta doğal karşılanırken, Saadet Partisi’nin bir milletvekilinin ölümü üzerine kaybolan sandalyesinin CHP tarafından sübvanse edilmesi, bu partiyle CHP’nin dayanışmasının devam edeceği yönünde bir sinyal veriyor.

Böylece SP, Meclis’te Gelecek Partisi ile birlikte sahip olduğu Meclis Grubunu sürdürebilecek. Bu elbette GP’ye de yaradı.

Yani denilebilir ki, CHP’nin HEDEP’le görüşmesinden rahatsız olan İP ittifakta yer almamaya çalışırken adeta siyâsî şantaja uğruyor. SP ve GP ise HEDEP’ten hiçbir şekilde rahatsız olmaksızın varlıklarının teminatı olan CHP’ye diyet ödüyor.

AK Parti, MHP ve BBP tarafında ise görünürde anlaşma var ama enteresan bir sessizlik hâkim.

Büyükşehirlerde AK Parti’nin adayının destekleneceği düşüncesi egemen olsa da MHP ve BBP tabanının bu konuda doğrudan düşüncesinin alınması önemli.

Burada ilginç bir konu ortaya çıkıyor: “Kazanacak aday”…

Bu tamlama, siyaset ve halk tanımlaması üzerinden bakıldığında çok ahlâksız bir tarif içeriyor.

Makyevelist bir tavrın ürünü olan bu tanımlamanın “hizmet, ahlâk, hukuk, sevgi, bütünleştirici olmak” gibi değerlerden uzak, “Ne yapıp edip kazanacak kimse” şeklinde bir çağrışım yaptığından sanırım birçok kitle habersiz.

Hizmet edeceğine emin olunan aday arayabilirsiniz.

Ahlâklı ve şeffaf olacağına emin olunan aday arayabilirsiniz.

Hukuk gözeteceğine emin olunan aday arayabilirsiniz.

Sevgisi, saygısı, itibarı, muhabbeti, hürmeti yüksek seviyede olan bir aday arayabilirsiniz.

Bütünleştirici, kimseyi ayırt etmeyen bir aday arayabilirsiniz.

Ancak “kazanacak”…

Ne demek bu?

Seçilmenin kriteri nedir?

Seçilebilmenin şartları nedir?

Seçim Kanunu’na göre bir belediye başkan adayı, ilkokulu bitirmiş, 18 yaşından gün almış, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı herkesten çıkabilir. 

Seçilme şartları bunlardır.

Kimse cebinde avansla seçime girmiyor.

Proje ve vizyon yarıştırmak, verdiği sözde durmak gibi kriterler hiç konuşulmuyor.

Bu tanımlamadan acilen geri dönülmesi ve hakkaniyetin, ilkelerin konuşulduğu bir aday belirleme sürecinin işletilmesi lâzım. Değilse, o eleştirilip durulan kesimlerin benzeri olup çıkacağız. Allah korusun!