İş dünyasının nabzının attığı Linkedin’de istatistikler ne söylüyor?

Sosyal medya ağları içerisinde Linkedin, daha çok iş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal iş ağı ve sosyal paylaşım platformu olarak öne çıkıyor.

DATA Reportal’ın ülkemizdeki dijital istatistikler üzerine hazırladığı en kapsamlı rapor olan “Digital 2023 Türkiye” raporuna ilişkin yazdığım son yazıda, Tiktok’taki reklâmların erişim istatistiklerine değinmiştim. Bu yazıda ise, özellikle iş yaşamına ilişkin bir sosyal medya platformu olan Linkedin istatistiklerini ele almaya çalışacağım.

Linkedin reklâmlarının ulaştığı kişi sayısı diğer platformların gerisinde

Rapora göre Linkedin’de yayınlanan reklâmların potansiyel erişimi 13 milyon kişi olarak görünüyor. Bu rakam, ülkemizdeki toplam nüfusun yüzde 15,2’ine, toplam internet kullanıcılarının yüzde 18,2’ine, 18 yaş üzeri kullanıcıların ise yüzde 21’ine denk geliyor.

Bu istatistikler, Linkedin reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının Facebook, Instagram, Tiktok ve Youtube reklâmlarının ulaştığı kişi sayısından çok geride kaldığını gösteriyor. Ayrıca bu istatistikler, Linkedin reklâmlarının ülkemizdeki 18 yaş üzeri internet kullanan beşte birinden biraz fazlasına ulaştığını anlamına da geliyor.

Linkedin reklâmlarının etki alanı ne durumda?

Raporda Linkedin reklâmlarındaki yıllık değişim oranına da yer veriliyor. Buna göre Linkedin reklâmlarının yıllık değişim oranı yukarı yönlü olarak yüzde 8,3 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Linkedin reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının geçen yıla göre 1 milyon kişi arttığı anlamına geliyor.

Linkedin reklâmlarındaki 3 aylık değişim oranı ise raporda yüzde sıfır olarak görülüyor. Yani son üç ay içerisinde Linkedin reklâmlarının ulaştığı kişi sayısında bir değişiklik olmadığı ve istatistiklerin seyrinin stabil olduğu anlaşılıyor. 3 aylık eğilim devam ederse Linkedin reklâmlarının erişim sağladığı kişi sayısı bir dahaki dönem de değişmeyeceğe benziyor.

Linkedin reklâmları erkeklere daha çok ulaşıyor

Raporda reklâm erişimlerinin cinsiyete göre dağılımlarına da yer veriliyor. Buna göre, Linkedin reklâm kitlesinin yüzde 33,3’u kadınlardan, yüzde 66,7’i ise erkeklerden oluşuyor.

Rapor, Linkedin reklâm kitlesi içerisinde erkek kullanıcıların açık ara daha fazla olduğunu gösteriyor.

Sosyal medya ağları içerisinde Linkedin, daha çok iş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal iş ağı ve sosyal paylaşım platformu olarak öne çıkıyor. İş yaşamında da erkeklerin ağırlığının fazla olduğu düşünülürse, erkek kullanıcıların kadın kullanıcılardan fazla olması normaldir.