İnternet dünyayı daha da dijitalleştiriyor

İnternet kullanımı da geçen yıla göre artmış durumda. Rapora göre internet kullanım artışı, geçen yıla göre yüzde 1,9 civarında gerçekleşerek 5,16 milyara ulaşmış durumda.

DÜNYADAKİ internet kullanım verilerine ilişkin düzenli ve kapsamlı raporlar hazırlayan DataReportal, “Digital 2023” raporunu yayımladı.

DataReportal Digital 2023 raporuna göre, dünya nüfusu 2023’ün başında 8,01 milyara ulaştı. Dünya nüfusunun yüzde 57’sinden biraz fazlası şehirlerde yaşıyor. Bu da 4,56 milyardan fazla insanın şehirlerde yaşadığı anlamına geliyor.

8,01 milyar insanın yüzde 68’i cep telefonuna sahip. Yani 5,44 milyar insan cep telefonu kullanıyor. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 yani 168 milyon kullanıcı artışı anlamına geliyor. 

İnternet ve sosyal medya kullanımı artıyor

İnternet kullanımı da geçen yıla göre artmış durumda. Rapora göre internet kullanım artışı, geçen yıla göre yüzde 1,9 civarında gerçekleşerek 5,16 milyara ulaşmış durumda. Bu rakam dünya nüfusunun yüzde 64,4’üne denk geliyor. Yani yaklaşık olarak dünyada her 3 kişiden 2’si internet kullanıyor.

Sosyal medya kullanıcılarında da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3’lük bir artış var. Yüzde 3’lük artış, geçen yılın aynı dönemine göre 137 milyon yeni kullanıcı demek. Rapora göre dünya çapında 4,76 milyar sosyal medya kullanıcısı var. Bu rakam, toplam küresel nüfusun yüzde 60’ının biraz altına denk geliyor.

İnternet ile henüz tanışmamış milyarlarca insan var

Raporda, dünyada en az ve en fazla internet kullanan ülkelere de yer verilmiş. Kuzey Kore, listenin en sonunda yer alıyor. Ayrıca Güney Sudan ve Somali nüfusunun yüzde 10’undan daha az bir kısmı internet kullanabiliyor.

Rapor, bazı ülkelerde ise insanların çok büyük bir kısmının interneti henüz kullanmadığını gösteriyor. Buna göre Hindistan’da 730 milyon insan interneti hiç kullanmamış. Çin, yüzde 70,3’ün üzerinde internet bağlanma oranına sahip. Buna rağmen Çin’de interneti hiç kullanmayan insan sayısı çok fazla. Rapor, Çin’de 375 milyon insanın hiç internet kullanmadığını gösteriyor.

Nüfus oranlarına göre ülkelere baktığımızda, Güney Sudan’ın yüzde 93’ü, Somali’nin yüzde 90,2’si, Burundi’nin yüzde 89,8’i, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin yüzde 89.4’ü, Etiyopya’nın yüzde 83,3’ü, Çad’ın yüzde 82,1’i ve Afganistan’ın yüzde 81,6’sının hiç internet kullanmadığı görülüyor.

Ülkemizde internet kullanım oranı ne durumda?

Nüfus oranına göre en çok internet kullanan ülkelere de raporda yer verilmiş. Buna göre İrlanda, Norveç, Suudi Arabistan ve BAE’de internet kullananların toplam nüfusa oranı yüzde 99’un üzerinde görünüyor. Bu ülkeleri yüzde 98 üzerinde bir kullanım oranıyla İsviçre, Danimarka ve Birleşik Krallık takip ediyor. Ülkemizde ise bu oran yüzde 83,4 olarak görünüyor.

Toplam 465 sayfa olan rapor, en çok kullanılan sosyal medya platformlarından ülkelerin internet ve sosyal medya verilerine kadar çok sayıda veri içeriyor. Biz de bu doğrultuda raporu yorumlamaya devam edeceğiz…