Instagram reklâmları daha çok kime ulaşıyor, kim daha çok etkileniyor?

Görsel temelli paylaşımların merkezde olduğu Instagram’da kadınların daha aktif olduğunu ve daha fazla içerik ürettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

DATA Reportal’ın ülkemizdeki dijital istatistikler üzerine hazırladığı en kapsamlı rapor olan “Digital 2023 Türkiye” raporuna ilişkin yazdığım son yazıda, Facebook’taki reklâmların erişim istatistiklerine değinmiştim. Bu yazıda ise özellikle gençler arasında fazlasıyla popüler olan Instagram’ın istatistiklerini ele almaya çalışacağım.

Her on internet kullanıcısından yedisi Instagram reklâmlarının etkisi altında

Rapora göre Instagram’da yayınlanan reklâmların potansiyel erişimi 48,65 milyon kişi olarak görünüyor. Bu rakam, ülkemizdeki toplam nüfusun yüzde 56,8’ine, toplam internet kullanıcılarının yüzde 68,2’sine, 13 yaş üzeri kullanıcıların ise yüzde 71,1’ine denk geliyor.

Bu istatistikler son derece önemli, çünkü Instagram reklâmlarının ülkemizdeki her 10 internet kullanıcısından 7’sine ulaştığını gösteriyor.

Instagram reklâmlarının etki alanı daralıyor mu?

Raporda Instagram reklâmlarındaki yıllık değişim oranına da yer veriliyor. Buna göre Instagram reklâmlarının yıllık değişim oranı yukarı yönlü yüzde 6,7 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Facebook reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının geçen yıla göre yaklaşık 3 milyon 500 bin kişi arttığı anlamına geliyor.

Fakat Instagram reklâmlarındaki 3 aylık değişim oranı tersini söylüyor. Buna göre Instagram reklâmlarının 3 aylık değişim oranı aşağı yönlü yüzde 6,2 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Instagram reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının son 3 ayda 3 milyon 200 bin kişi azaldığı anlamına geliyor. Bu istatistikler önemli. Çünkü bu 3 aylık eğilim, Instagram’ın erişim sağladığı kişi sayısının bir dahaki dönem düşeceği anlamına geliyor.

Instagram reklâmları erkeklere daha çok ulaşıyor

Raporda reklâm erişimlerinin cinsiyete göre dağılımlarına da yer veriliyor. Buna göre, Instagram reklâm kitlesinin yüzde 43,3’ü kadınlardan, yüzde 56,7’i ise erkeklerden oluşuyor. Bu anlamda rapor, Instagram reklâm kitlesi içerisinde erkek kullanıcıların açık ara daha fazla olduğunu da göstermiş oluyor. Fakat bu, kadın kullanıcıların erkeklere göre reklâmlardan daha az etkilendiği anlamına gelmiyor. Çünkü kadınların reklâmlardan erkeklere göre daha fazla etkilendiği hemen hemen tüm araştırmalarda belirtilen bir gerçek.

Ayrıca görsel temelli paylaşımların merkezde olduğu Instagram’da kadınların daha aktif olduğunu ve daha fazla içerik ürettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.