İlk hedefimiz Akdeniz!

Ha Pile toprağı, BM’ye emanet edilecek bir toprak değil. Zaten Türk’ün toprağı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “O mukavemeti göstermesek Pile’den Gazimağosa’ya kadar sürmek isterler bizi” diyor mealen. Öyle ya, yüzünü gösterirsin, astarını da ister bunlar.

“SÜR üzerine, korkup çekilecek…”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rum sınırındaki Pile’de yol yapım çalışmasına başlamıştı ki Birleşmiş Milletler’e bağlı güvenlik kuvvetleri, KKTC’ye ait iş makinelerini engellemeye kalkıştılar.

Hem de sınırda bulunan Türk topraklarına “Rum toprakları” diyerek…

Hatta Türk makinelerinin önüne geçmeye kalkışarak…

Fakat kendi cüssesinden büyük makinelerin karşısına geçip önünden çekilmeyecek tek millet var: Türkler!

Görevli “Sür üzerine, korkup çekilecek” deyince, sürüyorlar motorları maviliklere.

BM sözde Barış Gücü askeri korkup aynı anda çekiliyor.

Ne var bunda? Türkler dışındaki BM Barış Gücü askerleri böyle oluyorlar anladığımız kadarıyla.

Srebrenica’yı nasıl bırakmışlardı Çetnik kasaplara? Bir tek biz bırakmayız bize emanet olanı.

Ha Pile toprağı, BM’ye emanet edilecek bir toprak değil. Zaten Türk’ün toprağı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “O mukavemeti göstermesek Pile’den Gazimağosa’ya kadar sürmek isterler bizi” diyor mealen.

Öyle ya, yüzünü gösterirsin, astarını da ister bunlar.

Bir de aynı günlerde Libya’daki El-Khums Limanını kiralıyoruz 99 yıllığına. Ülkenin en büyük, en yoğun limanı.

Fransızlar çıldırdılar. Onlar Afrika’dan kovulurken bizim böyle bir girişimle Afrika’ya daha da yerleşmemiz çok oturdu içlerine.

Yunanlar zaten rahatsızlardı da yorum da yapamadılar garipler.

Zaten Kıbrıs’ta olan olmuş aynı gün, bir de bunu nasıl kaldırsınlar?

Kur korumalı mevduat hakkında

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) mevduatları artıracak Kur Korumalı Mevduat (KKM) programında azaltmaya giden bir düzenleme kararı aldı.

Yayınlanan tebliğe göre döviz mevduatına uygulanan zorunlu karşılık oranları artırıldı. Merkez Bankası, bankaların menkul kıymet tesisi uygulamasında da değişiklik yaptı. Değişikliğe göre, vadesi gelen kur korumalı mevduat hesaplarını standart TL mevduata dönüştürme hedefi getirildi. Bu konudaki kriterleri tutturamayan bankalar ek menkul kıymet tesisine mecbur olacak.

Sadeleşme süreci kapsamında yabancı para mevduattan kur korumalı mevduata dönüşüm hedefi uygulamasına ve TL payına göre menkul kıymet tesis ve zorunlu karşılık uygulamasına son verildi.

Yapılan düzenlemelerle Türk lirası mevduatlar artarken, kur korumalı hesaplardan Türk lirası mevduata geçiş sağlanarak kur korumalı mevduatın azaltılması gözetilecek.

Bilindiği gibi KKM ile döviz sahibi olanlar paralarını Türk lirasına çevirerek KKM hesabına yatırıyor, Hazine, döviz kuruyla paralel şekilde bu yatırımdaki Türk lirasına faiz uyguluyor, döviz kuru düştüğünde ise söz konusu hesaptaki para kur düşüşünden etkilenmiyordu.

Söz konusu program zengini daha zengin eden sistemin önemli bir aparatı hâline gelmişti. Biz de buradan bu programın kesilmesine dair çok yazmıştık.

Yeni düzenlemeyle Türk lirası vadeli mevduat desteklenerek makro finansal istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Uygulamanın şekli bu hâle getirilince, aylardır tek kazandıran yatırım aracı borsa birkaç gün ters gitti.

Sorunsa, kur korumalı mevduatlar ile ilgili yapılan düzenleme değil, bu düzenlemenin yapılacağını daha önce haber alıp kendilerine pozisyon açarken borsayı kilitleyen ahlâksızların varlığı.

Meselâ önemli bir soru şu: Yoğun satış gelen aracı kurumlar nereden biliyorlardı kur korumalı mevduatların iptalini? Ortada Devlet’in işleyişi üzerinden vurgun yapmaya hazır bir kitle var.

Bu kitlenin siyâsî ayağı çok önemli. Öyle ya, bir yerlerde paralel paralel büyüyen birileri var yine.