İkinci Yüzyıla Çağrı cevapsız aramalara kaydedildi

Herkes herkesin danışmanı olabilir. Musk ile uzay projelerini konuşmuştu Erdoğan, Rifkin ile ekonomi konuşur Kılıçdaroğlu. Ama böyle değil. Hele sekiz saat kaybolarak hiç değil!

“3 Aralık’ı bekleyin” diyordu, bekledik.

Takındık kulaklıklarımızı, Jeremy Rifkin’i dinledik.

Koca bir ekrandaydı Rifkin; sendeledik.

“Şaşırdım kaldım işte, bilmem ki ne’msin”…

Yok, o bu şiir değildi.

Zaten hiçbir şey şiir gibi de değildi.

Uyuduk kaldık Selvi Hanım gibi.

Yazık, evde ekmek açmaktan herkes yorgundu.

Elektrik de yok ne zamandır, çamaşırları elde yıkayıp güneşte kurutuyoruz. Güneş olmayınca hohlayarak…

Yavuz Bülent Bakiler’e selâm olsun, çok severim o şiirini. Gözlerim dolar her okuduğumda, işittiğimde. Dört saat konuşmasını dinledim, bir kere esnemedi ağzım. Öyle velût, öyle belâgat sahibidir Bakiler.

Ama Kılıçdaroğlu öyle mi?

Eşi bile yüzyıllık projenin tanıtımına dayanamadı, uyudu.

CHP’nin tamamının değil (zira CHP’de ayrılıklar cepheleşmiş), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun organize ettiği İkinci Yüzyıla Çağrı vizyon tanıtım programı, bu yüzden “cevapsız çağrılar” başlığı altında kayıtlı kaldı.

Kılıçdaroğlu programda, Millet İttifakı’ndan bağımsız ama sözde Millet İttifakı’nın bileşenlerinin buluştuğu buluşmada her şeyi söyledi, ama cesaret edip de “2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimine adayım” diyemedi.

Baktı olmuyor, kocaman ekrana yeni başdanışmanı, batık sermayelerin ardındaki akıl, küreselci Jeremy Rifkin’i getirip canlı yayına bağladı. Ondan medet umdu.

İşte bu görüntü bana enteresan geldi!

Cumhur İttifakı’nın ilân ettiği Türkiye Yüzyılı Vizyonu tanıtım programında, arka plânda dev bir Türk bayrağı ve onun kuşattığı Millî Mücadele kalpaklı Gazi Mustafa Kemal görseli vardı. Kılıçdaroğlu’nun organizasyonundaysa ana plânda Jeremy Rifkin… ABD’den bağlanıyor: “Sendeyiz Rifkin…”

Mesele “Arka plânda ne vardı? Hangisi Atatürk’ün vizyonuna sahip?” meselesi değil. Mesele, Millî Mücadele’nin kim tarafından sürdürüldüğü meselesi!

Yıllar önce Metin Külünk “Erdoğan’a Gazi unvanı verilsin” dediğinde samimane destek vermiştim. O sıralarda da bir yazıyla nedenlerimi açıklamıştım.

***

2017 yılıydı. Space X’in sahibi Elon Musk, Türkiye’ye gelerek Külliye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. Niçin? Uzay yatırımları ve elektrikli araçlardı konu.

Elon Musk tatil dışında kaç ülkeye gitmiş?

Neden Türkiye’ye gelmiş?

Sadece 2017 değil, 2021’de yine geldi ve Sayın Cumhurbaşkanı ile yine görüştü.

İşte bu, vizyondur!

Cevapsız çağrı değildir.

Uzaktan bağlanarak, kulaklık takarak değil, ruberu ve Külliye’de. Anlaşıldı mı?

Herkes herkesin danışmanı olabilir. Musk ile uzay projelerini konuşmuştu Erdoğan, Rifkin ile ekonomi konuşur Kılıçdaroğlu. Ama böyle değil. Hele sekiz saat kaybolarak hiç değil!

Ve Musk’a bir bakıyorsunuz, Ukrayna-Rusya Savaşı hakkında attığı sosyal medya mesajlarıyla neler söylüyor. Dikkat ettiniz mi?

Musk, Türkiye’nin işlettiği politikanın açık şekilde anlaşılması gereken noktalarını bir bir aktarıyor!

Rusya tarafı Musk’un yaptığı paylaşıma sesini çıkarmadı. Ukrayna hop oturup hop kalktı. Çünkü Ukrayna’nın başı, Kılıçdaroğlu gibi cevapsız çağrılar yapan vizyonsuz biri.

***   

Artık Türkiye’nin ikinci yüzyılına dair hasbelkader iki tane vizyonu var. Halkın bundan ne kadar haberdar olacağını bilemiyorum ama her ikisi de birer seçim beyannamesi statüsündeki bu vizyonların nasıl anlatılacaklarını merak ediyorum.

Hayırlısı…