Hangi sosyal medya platformunda ne kadar zaman harcıyoruz?

Rapora göre ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, aylık olarak en fazla Instagram’da vakit geçiriyorlar. Buna göre ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, aylık olarak Instagram’da 21 saat 24 dakika harcıyorlar.

DATAREPORTAL’ın ülkemizdeki dijital istatistikler üzerine hazırladığı en kapsamlı rapor olan “Digital 2023 Türkiye” raporuna ilişkin yazdığım son yazıda, ülkemizdeki sosyal medya kullanım nedenlerine değinmiştim. Bu yazıda ise sosyal medya kullanıcılarının aylık olarak hangi sosyal medya platformunda ne kadar zaman harcadığına ilişkin istatistiklerini ele alacağım.

En fazla zamanımızı Instagram (ç)alıyor

Raporda, ülkemizde en çok kullanılan beş sosyal sosyal platformunda kullanıcıların harcadığı aylık ortalama sürelere ilişkin detaylı bilgiler yer alıyor.

Rapora göre ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, aylık olarak en fazla Instagram’da vakit geçiriyorlar. Buna göre ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, aylık olarak Instagram’da 21 saat 24 dakika harcıyorlar.

Raporda, Instagram’da aylık olarak geçirilen zamanın yıllık değişim oranı ise yüzde 5,9 olarak yer alıyor.

Tiktok hızla zirveye tırmanıyor

Sosyal medya kullanıcılarının en çok zaman harcadığı ikinci sosyal medya platformu, son yıllarda yıldızı giderek parlayan Tiktok.

Buna göre ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, aylık olarak Tiktok’da 20 saat 54 dakika harcıyorlar.

Raporda, Tiktok’ta aylık olarak geçirilen zamanın yıllık değişim oranı ise yüzde 11,2 olarak görülüyor. Bu oran önemli. Çünkü bu oran, Tiktok’u yıllık olarak yukarı yönde en fazla değişim oranına sahip sosyal medya platformu olarak zirveye taşıyor. Bu yükseliş devam ederse, Tiktok’un gelecek yıl bu alanda zirvede yer alacağını söyleyebiliriz.

Youtube yerinde sayıyor

Youtube, 18 saat 30 dakika ile ülkemizdeki sosyal medya kullanıcılarının en çok zaman harcadığı üçüncü sosyal medya platformu olarak raporda yer alıyor.

Raporda, Youtube’de aylık olarak geçirilen zamanın yıllık değişim oranı sıfır olarak görülüyor. Yani sosyal medya kullanıcılarının yıllık olarak Youtube’de harcadığı zamanda bir değişiklik yok.

Whatsapp geriliyor

Whatsapp, 11 saat 54 dakika ile ülkemizdeki sosyal medya kullanıcılarının en çok zaman harcadığı dördüncü sosyal medya platformu olarak raporda yer alıyor.

Raporda Whatsapp’ta geçirilen aylık zamanın yıllık değişim oranı aşağı yönlü olarak yüzde 8,5 olarak görülüyor. Bu istatistik önemli. Çünkü bu oran, sosyal medya kullanıcılarının önceki yıla göre Whatsapp’ta daha az zaman geçirdiği anlamına geliyor.

Facebook giderek dibe çakılıyor

Facebook, 9 saat 54 ile ülkemizdeki sosyal medya kullanıcılarının en çok zaman harcadığı beşinci sosyal medya platformu olarak raporda yer alıyor.

Raporda, Facebook’ta geçirilen aylık zamanın yıllık değişim oranı aşağı yönlü olarak yüzde 21,4 olarak görülüyor. Bu istatistik önemli. Çünkü bu oran, sosyal medya kullanıcılarının önceki yıla göre Facebook’ta çok daha az zaman geçirdiği anlamına geliyor. Ayrıca bu oran, aylık olarak geçirilen zaman istatistiklerinde en fazla kaybın Facebook’ta olduğunu gösteriyor.