Güzel şeyler saati

“Bir anda olmadı; çok dua ettim ve Allah nasip etti, elhamdülillah” demek bu kadar zor mu? İstemeyi, hayatın yakasına yapışırcasına istemeyi kendimize yediremediğimizden mi bir anda oluyor tüm güzellikler?

“HAYATIMIZA bir anda giren güzellikler” deyince hepimizin aklına belli başlı şeyler gelir. Ve onlar hep beklenmeyen anda dâhil olurlar bir şekilde. Unutulmaz olmalarını sağlayan da budur sanırım.

Kendi hayatıma da şöyle bir göz gezdiriyorum da, “Nasip” diyebilince kötü olandan da güzel çıkmış meğer. Fark edince güzelleşiyor bazı şeyler. Allah hayatlarımıza dokunuşlarında hep güzeli önceliyor oysa. Bizim şer gördüğümüzde hayr, hayr gördüğümüzde şer olmasındaki kasıt, yaşadıkça anlaşılıyor.

“Nedir hayatta memnun olmanın yolu?” deseler, ilk “Şükür” derdim. Fakat anladım ki, duadan sonra şükür geliyormuş. Duasını bilen şükredebiliyormuş.

Yıllardır tutturduğu duaları vardır herkesin. Kimininki kabul olmuş, memnun olmamıştır. Kimininki farklı bir şekle evrilmiş, daha iyi olmuştur. Kiminin de o duanın kabul olmasını beklediği süreçte asıl kendisi için iyi olanın istediği şey olmadığını anladığı bir yolculuk sürecine dönüşmüştür. Dua yola, yol ise insanın kendi içine yolculuğuna dönüşmüştür. Anlam nazarıyla bakınca her şeyin bir mahiyeti ve neticesinde mutlaka iyi bir sonucu oluyor. Saygıdeğer bir büyüğümüz, bir konuşmasında şöyle söylemişti: “İyilerin başına kötü bir şey gelmez.”

Çok derin bir ifadeydi bu. Ve oldukça vurucu… İnsan güzel şeyleri hep bekler. Hayat bizi hep güzelliklerle, ellerinde çiçeklerle karşılasın isteriz. Beklemeye alıştıkça, belki de gerçekten bizi karşılayan güzellikleri sıradan görmeye başlar, şaşırmayız. Bazen de “Tüm bunlar rüya olmalı” diyerek, yaşadığımız anın tadını çıkarmaktansa uyanacağımız o anı beklerken kaçırırız her şeyi. Güzel şeylerin birden olması belki de daha vurucu ve romantik olduğundan, aslında içten içe hep beklediğimiz güzellikler bizi bulunca bir anda olduğu zannına gireriz. Kime atıyoruz peki bu havayı? Kendi kendimize hediye alıp bir de paket yaptırıp üzerine not yazdırmak gibi bir şey bu.

“Bir anda olmadı; çok dua ettim ve Allah nasip etti, elhamdülillah” demek bu kadar zor mu? İstemeyi, hayatın yakasına yapışırcasına istemeyi kendimize yediremediğimizden mi bir anda oluyor tüm güzellikler?

Oysa hatırlıyorum; şu an şükrettiğim her şeyi secdede canımdan gidercesine yalvararak istiyordum. Sonuna bir “Hayırlısı” iliştirip biraz da hayırlısının bu olmamasından korkarak… Kimden saklayacağız bu gerçeği? “Güzel şeyler bir anda olmuyor, güzel şeyler bir buçuk ayda oluyor” desem size, bir buçuk ay sonra olan her şeyden bir mânâ çıkarmayacak mısınız? Diyorum ki, bu hayatta hiçbir şey bir anda olmuyor. Biz vaktini bilmediğimizden sürpriz oluyor belki ama illâ bir yerlerde kalpten istemiş, gönlümüzle dua etmiş, elimizi semaya kaldırmışızdır. Rabbin verdiğine güzellik arayışı ile bakınca, her andan güzellik çıkıyor. Dua bu yüzden nasip işi.

Hepimizin yüreği, dili ve Rabbi var. Hepimiz dualarda buluşabiliriz elbette. Ancak duanın nasibi ve insanın o duada rızkı oluyor. Çok kalpten dua ettiğinizde, konu komşuya da kendinize ister gibi istediğinizde, aklınıza çok alâkasız birinin gelmesi ve ona da birkaç şey dilemeden geçememeniz varsa, bundandır belki; rızkı varmış duanızda. Rızkımız varmış duasında.

İnsan nasibini hayırda arayınca hayırda buluyor. Allah’ın vaadi dünyada da şaşmıyor. Hayrı isteyene hayrı, şerri isteyene şerri veriyor. Ve kalpler bu yüzden Allah’ı anmakla huzur buluyor. Nasibimizi arayalım oralarda diye…

Güzellikler yürek yolundan geçerek hayatımıza dâhil oluyorlar; bunu görelim diye… Kendimiz için istediğimizi başkası için de aynı samimiyetle istedikçe güzel şeyler her an oluyor. Gönlümüzün içindeki sırrı yalnız biz biliyoruz sansak da elimize, dilimize, yüzümüze sirayet ediyor. Kalbimiz gibi yaşıyor ve kalbimiz gibi insanlarla karşılaşmayı diliyoruz Allah’tan. Çünkü aynı dili konuştuğumuz insanlarla muhabbet edebiliyoruz. Aynı gönül dilini…

Allah kalplerde olanı, gizlimizi saklımızı bilendir. Kalbimizden emin olarak yaşamayı bize nasip ediyorsa şayet, şükredecek pek çok şeyimiz var demektir. Şükredilecek gerçek mutluluklar ise dilsizdir. Duyurusu yapılmadan yaşamak bereketini korur. Allah tüm güzelliklere, sürprizlere ve bunlardan yana rızkımızın bereketli olmasına kadirdir. Hayatımızdaki şükür sebeplerini arar ve hatta yazarsak, her geçen gün sayısının arttığını göreceğiz. İyiyi görmeye meyletmek, bereket getirir. Ve güzel şeyler bir anda olmaz, her anda olur.

Selam ve duayla…