Gözaltı, işkence ve ölümler Filistinlileri yıldırmıyor

Uluslararası Af Örgütü’nün yayınladığı raporlara göre İsrail, gözaltı işlemlerini kamu düzenini sağlamak amacıyla değil, Filistinlilere işkence etmek amacıyla kullanıyor. İsrail’de işgale karşı duran herkes göz altına alınıyor.

SON birkaç yazıdır, İsrail’in kurulduğu günden bu yana Filistin’de uygulamaya koyduğu hukuk ve insanlık dışı uygulamalara yer veriyordum. Bu yazıda da İsrail’in Filistinlilere yönelik uyguladığı hukuk ve insanlık dışı uygulamaları ele almaya devam edeceğim.

Gözaltılar hukuka aykırı

İsrail, 1967’den bu yana aralarında çocukların da bulunduğu yüz binlerce Filistinliyi göz altına alıp hapsetti. Savunma hakkının yok sayıldığı ve işkencelerin eşlik ettiği bu gözaltı ve tutuklamalarda binlerce Filistinli yaşamını yitirdi.  

Uluslararası Af Örgütü’nün yayınladığı raporlara göre İsrail, gözaltı işlemlerini kamu düzenini sağlamak amacıyla değil, Filistinlilere işkence etmek amacıyla kullanıyor. İsrail’de işgale karşı duran herkes göz altına alınıyor; üstelik herhangi bir eyleme başvurmaksızın. Bir Filistinlinin gözaltına alınması için İsrail işgaline karşı olduğunu söylemesi yeterli. 

Eziyet ve işkence rutin bir işleme dönüşmüş durumda

Uluslararası Af Örgütü’nün raporlarına göre İsrail’in gözaltına aldığı Filistinlilere uyguladığı işkenceler arasında eziyetli kelepçeleme ve bağlama, stresli pozisyonlarda hareketsiz bırakma, uykudan mahrum bırakma, tehditler, cinsel taciz, uzun süreli hücre hapsi ve sözlü taciz yer alıyor. Tutuklular ise daha ağır işkencelere maruz kalıyorlar.

Savunma hakkının yok sayıldığı bu vakalar herhangi bir şekilde soruşturmaya da konu olmuyor. İşkence ve eziyet eden İsrailliler herhangi bir soruşturmaya tâbi tutulmuyorlar. Daha doğrusu, çok nadiren de olsa soruşturma açılsa bile soruşturmalar etkin bir şekilde yapılmıyor ve soruşturma geçirenler herhangi bir ağır ceza almıyorlar.

Sağlık görevlileri, gazeteciler ve insan hakları savunucuları da nasibini alıyor

Uluslararası Af Örgütü’nün raporlarına göre İsrail’in öldürdüğü Filistinlilerin azımsanmayacak bir kısmı gözaltı ve tutuklamalar protesto gösterileri, seyahat ve dolaşım kısıtlamaları sırasında yaşanıyor. Yani çatışmalar dışında öldürülen çok sayıda Filistinli var.

İsrail’in protesto sırasında kasıtlı olarak sağlık görevlilerini, gazetecileri ve insan hakları savunucularını hedef aldığını da belirten Uluslararası Af Örgütü raporlarında İsrail’in uyguladığı eziyet, işkence ve zulümlerden dolayı meydana gelen ölümlerden şimdiye kadar herhangi bir şekilde ağır ceza alan bir İsrailli görevlinin olmadığına özellikle vurgu yapılıyor.

Bütün bunlara rağmen İsrail, Filistinlilerin direnişini kıramıyor. Hatta tüm bu insanlık ve hukuk dışı uygulamalar Filistinlilerin direnişini artırıyor.