Facebook reklâmları daha çok kime ulaşıyor, kim daha çok etkileniyor?

Rapora göre Facebook’ta yayınlanan reklâmların potansiyel erişimi 32,8 milyon kişi olarak görünüyor. Bu rakam ülkemizdeki toplam nüfusun yüzde 38,3’üne, ülkemizdeki toplam internet kullanıcılarının ise 45,9’una denk geliyor.

DATA Reportal’ın ülkemizdeki dijital istatistikler üzerine hazırladığı en kapsamlı rapor olan “Digital 2023 Türkiye” raporuna ilişkin yazdığım son yazıda, Youtube’deki reklâmların erişim istatistiklerine değinmiştim. Bu yazıda ise Facebook istatistiklerini ele almaya çalışacağım.

Her iki kişiden biri Facebook reklâmlarının etkisi altında

Rapora göre Facebook’ta yayınlanan reklâmların potansiyel erişimi 32,8 milyon kişi olarak görünüyor. Bu rakam ülkemizdeki toplam nüfusun yüzde 38,3’üne, ülkemizdeki toplam internet kullanıcılarının ise 45,9’una denk geliyor.

Bu istatistikler son derece önemli. Çünkü bu rakamlar, Facebook reklâmlarının, ülkemizdeki her iki internet kullanıcısından birine ulaştığını gösteriyor.

Facebook reklâmlarının etki alanı daralıyor

Raporda Facebook reklâmlarındaki yıllık değişim oranına da yer veriliyor. Buna göre Facebook reklâmlarının yıllık değişim oranı aşağı yönlü olarak yüzde 4,7 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Facebook reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının geçen yıla göre yaklaşık 1,6 milyon kişi azaldığı anlamına geliyor.

Facebook reklâmları erkeklere daha çok ulaşıyor

Raporda reklâm erişimlerinin cinsiyete göre dağılımlarına da yer veriliyor. Buna göre, Facebook reklâm kitlesinin yüzde 34,7’si kadınlardan, yüzde 65,3’ü ise erkeklerden oluşuyor.

Rapor, Facebook reklâm kitlesi içerisinde erkek kullanıcıların açık ara daha fazla olduğunu gösteriyor. Fakat bu, kadın kullanıcıların erkeklere göre reklâmlardan daha az etkilendiği anlamına gelmiyor. Çünkü kadınların reklâmlardan erkeklere göre daha fazla etkilendiği hemen hemen tüm araştırmalarda belirtilen bir gerçek.

Paylaşımların odak noktasında görsellik var

Rapor, kategorik olarak Facebook gönderilerinin yüzdelik ağırlıklarına da yer veriyor. Buna göre sayfa başına günlük ortalama gönderi sayısı 6,64 olarak görünüyor.

Facebook gönderilerinde fotoğraf odaklı gönderilerin payı yüzde 56,09 olarak yer alırken, video odaklı gönderilerin payı yüzde 28,88 olarak kayıtlara geçiyor. Bir internet sitesi bağlantısı odaklı paylaşımların oranı 12,83 iken metin odaklı paylaşım oranı ise sadece 1,2 olarak raporda yer alıyor. Bu durum, Facebook kullanıcılarının görsel odaklı paylaşımlarının açık ara önde olduğunu gösteriyor. Yani neredeyse her 10 Facebook paylaşımının dokuzu video ve fotoğraf odaklı görsel paylaşımlardan oluşuyor.