Facebook Messenger reklâm pastasından istediği payı alabiliyor mu?

İstatistiklerin aşağı yönlü hareketi, Facebook Messenger’in önümüzdeki dönemde de kan kaybetmeye devam edeceğine işaret ediyor.

FACEBOOK Messenger, kullanıcılarına sunduğu yazılı mesajlaşma, etiket (sticker) yollama, ses kaydı gönderme, fotoğraf ve video paylaşımı, canlı sesli görüşme, canlı görüntülü konuşma, sohbet grubu kurma, hikâye paylaşımı gibi özelliklerle öne çıkan ve özellikle orta yaş üstü grubunda popüler olan bir sosyal medya platformu.

Fakat Facebook Messenger, sunduğu bu kadar özelliğe rağmen reklâm pastasından istediği payı alamıyor. Bu durum DataReportal’ın ülkemizdeki dijital istatistikler üzerine hazırladığı en kapsamlı rapor olan “Digital 2023 Türkiye” raporunda da görülüyor.

Facebook Messenger reklâmları kaç kişiye ulaşıyor?

DataReportal’ın “Digital 2023 Türkiye” rapora göre Facebook Messenger’de yayınlanan reklâmların potansiyel erişimi 15 milyon 750 bin kişi olarak görünüyor. Bu rakam ülkemizdeki toplam nüfusun yüzde 18,4’üne, toplam internet kullanıcılarının yüzde 22,1’ine, 13 yaş üzeri kullanıcıların ise yüzde 23’üne denk geliyor.

Bu istatistikler Facebook Messenger reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının Facebook, Instagram ve Youtube reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının gerisinde kaldığı anlamına geliyor. Ayrıca bu istatistikler Facebook Messenger reklâmlarının ülkemizdeki internet kullanıcılarının yaklaşık dörtte birine ulaştığını gösteriyor.

Facebook Messenger kan kaybediyor

Raporda Facebook Messenger reklâmlarındaki yıllık değişim oranlarına da yer veriliyor. Buna göre Facebook Messenger reklâmlarının yıllık değişim oranı aşağı yönlü olarak yüzde 6,3 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Facebook Messenger reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının bir önceki yıla göre 1 milyon 100 kişi azaldığı anlamına geliyor.

Facebook Messenger reklâmlarındaki 3 aylık değişim oranı, yıllık değişim oranına göre daha iyi olsa da 3 aylık değişim oranı da Facebook Messenger’ın kan kaybettiğini gösteriyor.  

Buna göre Facebook Messenger reklâmlarının 3 aylık değişim oranı aşağı yönlü yüzde 4 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Facebook Messenger reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının son 3 ayda 650 bin kişi azaldığı anlamına geliyor. İstatistiklerin aşağı yönlü hareketi, Facebook Messenger’in önümüzdeki dönemde de kan kaybetmeye devam edeceğine işaret ediyor.

Facebook Messenger reklâmları erkeklere daha fazla ulaşıyor

Raporda reklâm erişimlerinin cinsiyete göre dağılımlarına da yer veriliyor. Buna göre, Facebook Messenger reklâm kitlesinin yüzde 69,2’si erkeklerden, yüzde 30,8’i ise kadınlardan oluşuyor.

Bu istatistik önemli. Çünkü bu durum Facebook Messenger’in reklâmlarının gelişim seyrinin nedenlerine dair bizlere ipuçları veriyor.

Raporda yer almasa da yapılan araştırmalar, Facebook Messenger’in daha çok orta yaş üstü grubunda popüler olduğunu, gençler arasında çok fazla revaç bulmadığını ve kadın kullanıcıların sayısının az olduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla bu durumun, Facebook Messenger reklâmlarının gelişim seyrinin aşağı yönlü olmasının en önemli nedenleri arasında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.