Dünya interneti ne amaçla kullanıyor?

İnternete eğitim-öğretimle ilgili amaçlar için bağlananların oranı ise yüzde 0,5 puan artarak yüzde 38,8 olarak rapora yansımış hâlde. Bu oran önemli. Çünkü kullanım amaçları arasında en az artış oranlarından biri eğitim-öğretim seçeneğinde görülüyor.

DATAREPORTAL’ın yayınladığı “Digital 2024” raporuna ilişkin yazdığım son yazıda, ülkelere göre internette geçirilen zamana ilişkin verileri ele almıştım. Bu yazıda ise internet kullanım nedenlerine ilişkin istatistikleri yorumlamaya çalışacağım.

Bilgi edinme, ilk sıradaki yerini koruyor

Rapor, internete bağlananların yüzde 60,9’unun bilgi almak amacıyla internete bağlandığını dile getiriyor. Bu oran geçen yıl yüzde 57,8 idi. Yani bilgi edinme amacıyla interneti kullananların oranı geçen yıla göre artmış görünüyor.

Aile ve arkadaşlarla iletişim kurmak için internete bağlananların oranı geçen yıla göre 2,9 puan artışla yüzde 56,6 olarak görünüyor. Bu seçenek geçen yıl yüzde 53,7 idi. Anlaşılan, aile ve arkadaşlarla iletişim kurmak için internete bağlananların oranında da artış var.

Video, TV şovları, dizi ve film izleme ile yeni fikirler edinme trendi yükselişte

Video, TV şovları, dizi ve film izlemek için internete bağlanma nedeni geçen yıl dördüncü sıradayken bu yıl yüzde 2,6 puan yükselerek 52,3 ile üçüncü sıraya yükselmiş görünüyor. 

Haber ve etkinliklerden haberdar olmak için internete bağlananların oranı geçen yıla göre 1 puanlık artışla yüzde 51,9’a yükselmiş. Fakat sıralamada bir basamak düşerek dördüncülükte kalmış. İhtiyaç duyduğu şeylerin nasıl yapılacağını araştırmak için internete bağlananların oranı geçen yıla göre 1,8 puan artarak 49,4 olarak rapora yansımış.

Yeni fikirler edinmek için internet kullananların oranı geçen yıla göre 2,7 puan artarak yüzde 46,1’e ulaşırken, müzik erişimi ve dinleme seçeneği geçen yıla göre 1,9 puan artarak yüzde 45,1 olarak raporda geçiyor.

Ürün ve marka araştırmak için internete bağlananların oranı geçen yıla göre 0,3 puan artarak raporda yüzde 43,7 olarak yer alıyor. Boş zaman değerlendirme ve genel göz atma amaçlı internete bağlananların oranı geçen yıla göre 1,6 puan artarak yüzde 42,6 olarak rapora yansımış durumda.

Eğitim-öğretim amacıyla kullanımın artış hızı çok düşük!

İnternete eğitim-öğretimle ilgili amaçlar için bağlananların oranı ise yüzde 0,5 puan artarak yüzde 38,8 olarak rapora yansımış hâlde. Bu oran önemli. Çünkü kullanım amaçları arasında en az artış oranlarından biri eğitim-öğretim seçeneğinde görülüyor.

Bunlar dışında, yüzde 37,9 ile tatil yerleri ve seyahatleri araştırmak, yüzde 35,2 ile sağlık sorunlarının araştırılması, yüzde 34,2 ile finans tasarruf yönetimi, yüzde 29,9 ile iş amaçlı araştırma ve yüzde 29,3 ile oyunlar, raporda internet kullanım amaçları olarak sıralanıyor.

Sonraki yazımızda yaş gruplarına göre internet kullanım amaçlarını ele alacağız.