Dünya giderek sosyal medya platformlarında daha fazla boğuluyor

Listeye göre gelişmiş ülkelerde birden fazla sosyal medya kullanma oranı, gelişmekte olan ülkelere göre daha geride seyrediyor. Bir başka ifadeyle, gelişmekte olan ülkelerin sosyal medya kullanıcıları gelişmiş ülkelerin sosyal medya kullanıcılarından daha fazla sayıda sosyal medya platformu kullanıyorlar.

SOSYAL medya, hayatımızın merkezindeki yerini her geçen gün biraz daha fazla perçinliyor. Öyle ki, artık insanların çoğu tek bir sosyal medya platformunu kullanmıyor. Bunun yerine birden fazla sosyal medya ağını kullanıyor.  

Yani bir kişi Facebook, Twitter, Tiktok, Instagram gibi birden farklı sosyal medya platformu hesabına sahip. Bu da bireylerin sosyal medyada geçirdiği zamanı artırıyor.

Bazı ülkelerde bir kişinin sahip olduğu sosyal medya hesabı sayısı ortalama 8-9’u bulabiliyor. Örneğin, We Are Social’in https://www.gwi.com’un Ocak 2022 sosyal medya raporuna dayanarak verdiği bilgiye göre, sosyal medya kullananların yüzde 98,5’i birden fazla sosyal medya platformuna sahip. Aynı verilere göre, bir kullanıcının bir ay içerisinde kullandığı sosyal medya platformu sayısının ortalaması 7,5 olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Yani dünya ortalamasına göre bir kullanıcı, 7’den fazla farklı sosyal medya platformunu kullanıyor. Bazı ülkelerde bu oran daha fazla. Örneğin Brezilya’da sosyal medyaya sahip olan bir kişi ayda yaklaşık 9 (8,7) farklı sosyal medya platformunu kullanıyor. Bu rakamların ortalama rakamlar olduğunu düşünürsek, bazı kullanıcıların onlarca sosyal medya platformunu kullandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Ülkemizde bir kişi sekizden fazla farklı sosyal medya platformu kullanıyor

We Are Social’da yer alan Kullanıcı Başına Düşen Ortalama Sosyal Medya Platformu Sayısı Ocak 2022 Veri Raporu’nda yer alan listenin ilk 20 sırasında hiçbir Batılı ülke yer almıyor. Listenin tepesinde yer alan Brezilya’yı 8,6 ortalama ile Hindistan, Hindistan’ı 8,5 ortalama ile Endonezya, Endonezya’yı ise yine 8,5 ortalama ile Filipinler takip ediyor.

İstatistiklerde ülkemiz ise 8,1 ortalama ile 6’ncı sırada yer alıyor. Yani ülkemizde sosyal medya kullanan bir kişi, bir ayda 8’den fazla farklı sosyal medya platformunu kullanıyor. Ülkemizden sonra ise Çin, Güney Afrika, Meksika, Kolombiya, BAE, Suudi Arabistan, Tayland ve Singapur geliyor. Bu ülkeler dünya ortalamasının üzerinde yer alıyorlar. 

Gelişmiş ülkeler daha fazla sosyal medya platformu kullanıyorlar

Listede Batılı ülkelere ilişkin istatistikler önemli. Çünkü Avrupa’nın önemli ülkeleri listenin en gerisinde yer alıyor. Buna göre, Avrupa ülkelerinden İrlanda 6,7 ortalama ile 21’inci sırada yer alırken, İrlanda’yı yine 6,7 ortalama ile 22’nci sıradaki Portekiz ve 6,6 ortalamaya sahip 24’üncü sıradaki İsveç takip ediyor.

Listede ABD 6,6 ile 232üncü sırada yer alırken Fransa 5,5 ortalama ile 41’inci sırada kendine yer bulmuş görünüyor. Almanya ise 5,3 ortalama ile 44’üncü sırada bulunuyor. Japonya da 3,9 ile 47’nci basamağa demir atmış görünüyor.

Listeye göre gelişmiş ülkelerde birden fazla sosyal medya kullanma oranı, gelişmekte olan ülkelere göre daha geride seyrediyor. Bir başka ifadeyle, gelişmekte olan ülkelerin sosyal medya kullanıcıları gelişmiş ülkelerin sosyal medya kullanıcılarından daha fazla sayıda sosyal medya platformu kullanıyorlar.