Dimdik ayakta!

Ajanda Yayın Grubu olarak biz de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a acil şifalar diliyoruz.

TARİHÎ 2023 Seçimlerine iki hafta kaldı. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan “Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri” öncesinde parti liderleri, cumhurbaşkanı ve milletvekili adayları hem meydanlarda, hem de medyada seçmenlere icraat ve vaatlerini aktarma, kendilerini de ifade şansı elde ediyorlar.

Önceki gece özel televizyon kanallarının ortak canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemi değerlendirdiği “Cumhurbaşkanlığı Özel” programı sırasında rahatsızlanmış, canlı yayına ara verilmişti. Fırsatı ganimet bilenler, Twitter meydanında buluşarak, daha önce de kullanmış oldukları “Öldü!” dövizlerini elleri arasında havaya kaldırmışlardı.

Kısa bir süre sonra yayına geri dönen Cumhurbaşkanı, midesini üşüttüğünü belirterek izleyicilerden helâllik diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a doktorları dinlenmesi ve seçim mitinglerine birkaç gün katılmaması gerektiğini telkin etmişler.

Erdoğan’dan teşekkür mesajı

Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yoğun mesaim sebebiyle yayın esnasında geçirdiğim küçük rahatsızlıktan ötürü geçmiş olsun dileklerini ileten, dualarını eksik etmeyen necip milletimin her bir ferdine, her bir kardeşime çok çok teşekkür ediyorum” diyerek, endişe edilecek bir durumunun olmadığını bildirdi.
Bu gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün gerçekleşen Kırıkkaleli, Yozgatlı ve Sivas mitingleri iptal edildi, yerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay iştirak etti.

Erdoğan demecini, “Aziz milletimizi Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaştırmak için çalışmayı sürdüreceğiz. Bu vesileyle tüm vatandaşlarıma sağlık, huzur ve afiyet diliyorum” sözleriyle noktalamıştı.

Çeyrek yüzyıldır tek başına iktidar olan ve sayısız radyo ve televizyon programına, açılışlara, yurt içi ve yurt dışında uluslararası temsil toplantılarına, partisinin olağan kongrelerine, seçim kampanyalarına ve mitinglere katılan Erdoğan’ın her şeye rağmen dimdik ayakta kalmayı başarmış olması dikkat çekicidir. Son zamanlarında yaşanan birtakım sağlık sorunlarının, bu yoğun temponun yanı sıra ilerleyen yaşına verilmeden yorum yapılmış olması, açıkçası siyâsî ahlâk açısından etik olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Erdoğan’ın sert mizacının arkasında bir aysberg buzulu kadar merhamet ve letafet de yatıyor; “Hatta bir ara programı iptal etsek yanlış anlaşılır mı diye düşündüm. Söz verdik, gideceğiz dedik” diyerek verdiği sözü yerine getirmede kendisine sorumluluk biçiyor. Bu övülecek bir durum değildir aslında, olması gereken bir davranıştır. Hem seçmen nezdinde, hem de izleyici açısından…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlık durumu uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu ve ilgili yabancı medya kuruluşları konuyu haberlerine taşıdılar.

AFP’nin haberini sizinle paylaşmak isterim: “Türkiye’nin 69 yaşındaki lideri, bıçak sırtında giden genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken üç mitinge katılmıştı. Erdoğan, Ülke TV ve Kanal 7’nin ortak yayınına katılarak günü bitirecekti. Fakat televizyona çıkması 90 dakika geç oldu” denildi.

Bloomberg ise, “Erdoğan, 2003’te iktidara geldiğinden beri geniş bir muhalefet bloğuyla karşı karşıya gelerek en zorlu seçim yarışıyla karşı karşıya” yorumunu yaptı.

Liderlerden geçmiş olsun mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rahatsızlığı nedeniyle başta Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik geçmiş olsun mesajları yayınladılar.

Ajanda Yayın Grubu olarak biz de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a acil şifalar diliyoruz.

Her canlının mutlak mânâda dünya sürgününü er ya da geç yaşayacağı herkesin kabulüdür. “Fâni” diye de nitelenen insanoğlunu ve diğer canlı cansız varlıkları yoktan var eden ve “Bakî” olan Yüceler Yücesinin (cc) emrine ve davetine icabet edeceği güne kadar emrolunduğu gibi dosdoğru olması, adaletten ayrılmaması, iyilik ve güzellik yolunda olması beklenir ki ölüm de aynı oranda güzelleşsin. Bu güzellik, aynı zamanda kendisinin ölümünden sonra geride bıraktığı hoş sedanın gök kubbede yankılanması demektir.

Erdoğan da her canlı gibi bir gün ömrünü tamamlayacaktır. Nice peygamber, evliya, enbiya, âlim, kumandan ve sultan bu büyük kara parçasından gelip geçmişler. Aslında her rahatsızlık bizi ölüme hazırlayan hatırlatıcı birer ikaz. Silkelenmemizi, kendimize gelmemizi ve hazırlıklı gitmemizi salık eder. Hem giden, hem kalanlar için geçerli bir ikaz yöntemidir.

“İnsan atın gücüne, at insanın himayesine muhtaç”

İnsanoğluna en yakın olan hayvan hiç şüphesiz attır. Her ikisi de fıtraten birbiriyle örtüştüğü için anlaşmaları da aynı oranda kolay olur. Atlar evcilleştirilerek bir bakıma ailenin bir ferdi olmuştur. İşte o atlarla ırak yurtlara, kıtalara gidilmiş, fetihler yapılmış, toprak havalandırılmış, bereketle ve ürünle buluşturulmuş, harmanlar elde edilmiştir. İnsan dili, at ise hâliyle derdini aktarmış. Her iki varlık da asil ve birbirine muhtaç. İnsanoğlu atların gücüne, atlar ise insanoğlunun sevgisine ve himayesine muhtaç.

Nasıl ki alpler, alperenler, yiğitler ve askerler şehadet mertebesine erişmek için cenk meydanında ölür, atlar da öyle uzanmadan, uyumadan, diz kırmadan, sahibine nazlanmadan ayakta ölürler. Atların ayakta ölmesi, asil bir ruha sahip olanlara, ölümün de ancak ayakta yakışacağına olan inanca ilişkindir. Cesurlar, korkusuzlar nasıl ki cephede, en önde ölüme koşarak gidiyorsa, asil atların ölümü de bu dörtnala koşu sayesinde gerçekleşir. Ayakta ve birdenbire…

Bize düşen, hasmımız da olsa rakiplerimizin yatağa mahkûm olmasından haz almak değil, onların cenk meydanında, ayakta ölümüne koşarken, mertçe karşısına geçip durmak ya da kenara çekilip ölüme gidenleri alkışlamak, biliyor ve istiyorsa bir Fatiha ile uğurlamaktır.