Dijital Türkiye 2024: Tiktok

Tiktok’un büyüme oranı, diğer sosyal medya platformlarının aksine hız kesmiyor. Hatta yıllık bazda en büyük büyüme oranı Tiktok’ta görünüyor. Bu büyüme hızı devam ederse Tiktok, birkaç yıl içerisinde en popüler sosyal medya platformu hâline gelebilir.

DATAREPORTAL’ın ülkemizdeki dijital istatistikler üzerine hazırladığı en kapsamlı rapor olan “Digital 2024 Türkiye” raporuna ilişkin yazdığım son yazıda, Instagram’daki reklâmların erişim istatistiklerine değinmiştim. Bu yazıda ise, son zamanlarda giderek daha popüler hâle gelen Tiktok’un istatistiklerini ele almaya çalışacağım.

İnternet kullanıcılarının yarısından fazlası Tiktok reklâmlarının etkisi altında

Rapora göre Tiktok’ta yayınlanan reklâmların potansiyel erişimi 37,73 milyon kişi olarak görünüyor. Bu rakam ülkemizdeki toplam nüfusun yüzde 43,9’una, toplam internet kullanıcılarının yüzde 50,7’sine denk geliyor.

Raporda Tiktok reklâmlarındaki yıllık değişim oranına da yer veriliyor. Buna göre Tiktok reklâmlarının yıllık değişim oranı yukarı yönlü yüzde 26,4 olarak raporda yer alıyor. Bu oran, Tiktok reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının geçen yıla göre yaklaşık 7 milyon 900 bin kişi arttığı anlamına geliyor.

Tiktok reklâmlarındaki 3 aylık değişim oranı da yıllık değişim oranıyla benzerlik gösteriyor. Buna göre Tiktok reklâmlarının 3 aylık değişim oranı yüzde 5,6 olarak raporda yer alıyor. Bu da 2 milyon yeni kullanıcı anlamına geliyor. Bu istatistikler önemli. Çünkü geçen yılki raporda Tiktok reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının son 3 ayda 1 milyon 100 bin kişi azaldığı vurgulanıyordu. Öyle anlaşılıyor ki, Tiktok’un büyüme oranı, diğer sosyal medya platformlarının aksine hız kesmiyor. Hatta yıllık bazda en büyük büyüme oranı Tiktok’ta görünüyor. Bu büyüme hızı devam ederse Tiktok, birkaç yıl içerisinde en popüler sosyal medya platformu hâline gelebilir.

Tiktok reklâmları erkeklere daha çok ulaşıyor

Raporda reklâm erişimlerinin cinsiyete göre dağılımlarına da yer veriliyor. Buna göre, Tiktok reklâm kitlesinin yüzde 37,7’si kadınlardan, yüzde 62,3’i ise erkeklerden oluşuyor. Geçen yıl bu oran kadınlarda yüzde 37,9 iken erkeklerde yüzde 61,1 idi. Yani geçen yıla göre Tiktok reklâmlarının ulaştığı kadın kullanıcı sayısı azalmış görünüyor.

Ayrıca rapor, Tiktok reklâm kitlesi içerisinde erkek kullanıcıların açık ara daha fazla olduğunu gösteriyor. Fakat bu durum kadın kullanıcıların erkeklere göre reklâmlardan daha az etkilendiği ya da kadın kullanıcıların daha az içerik ürettiği anlamına gelmiyor. Çünkü Tiktok, diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak takipçilerin yayıncılara hediye gönderdiği bir platform. Raporda yer verilmese de Tiktok’daki kadın içerik üreticilerinin etkin olma durumunun erkeklere göre daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bir başka ifadeyle Tiktok’ta erkek kullanıcıların sayısı çok fazla olsa da bu kullanıcılardan edilgen olanların oranının kadın kullanıcılara göre daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca Tiktok’ta kadın içerik üreticiler, erkeklere göre çok daha fazla takip ediliyor ve çok daha fazla etkileşim ve hediye alıyorlar.