Dijital konaklar ve dijital uğrak alanlar hangi adresler?

Duckduckgo.com, kullanıcıların bilgilerini kaydetmeyen bir arama motoru. Bu arama motorunun listeye girmiş olması, kullanıcıların gizliliklerini giderek daha fazla önemsemeye başladığını gösteriyor. Muhtemelen sonraki yıllarda bu ve benzeri siteler, listelerde daha ön sıralara yerleşecekler.

DATAREPORTAL’ın “Digital 2024” raporuna ilişkin yazdığım son yazıda, yaş gruplarına göre internet kullanım amaçlarına değinmiştim. Bu yazıda ise dünyada en fazla ziyaret edilen siteleri ele alacağım.

Google zirvede ama ağırlık sosyal medya platformlarında

Datareportal’ın “Digital 2024” raporu, farklı internet izleme raporlarına dayanarak dünyada en çok ziyaret edilen sitelere yer veriyor.

Rapordaki Semrush ve Simularweb sıralamasına göre dünyada en fazla ziyaret edilen site, açık ara ile Google. Sıralamada Youtube ikinci sırada, Facebook ise üçüncü sırada yer alıyor. İlk üçten sonra sıralama Semrush ve Similarweb’de değişiyor.

Similarweb’de Instagram 4’üncü sırada yer alırken, eski adıyla Twitter yeni adıyla X ise 5’inci sırada bulunuyor. Semrush sıralamasında dört ve beşinci sırada yetişkin siteleri yer alıyor.

Rapora göre Simularweb’de baidu.com 6’ncı sırada yer alıyor. Sonrasında ise Wikipedia, Yahoo, yandex.ru ve Whatsapp geliyor. Simularweb sıralamasında ilk onda hiçbir yetişkin sitesi yer almıyor.

Kişisel bilgilerin gizliliği daha fazla mı önemsenmeye başladı?

Rapora göre Semrush sıralamasında Wikipedia 6’ncı, Twitter ise 7’inci sırada yer alıyor. Bunları Instagram, Reddit ve Duckduckgo.com takip ediyor. Duckduckgo.com, kullanıcıların bilgilerini kaydetmeyen bir arama motoru. Bu arama motorunun listeye girmiş olması, kullanıcıların gizliliklerini giderek daha fazla önemsemeye başladığını gösteriyor. Muhtemelen sonraki yıllarda bu ve benzeri siteler, listelerde daha ön sıralara yerleşecekler.

Her iki listede alışveriş sitesi olarak sadece Amazon göze çarpıyor. Geçen yıl listenin ilk yirmi sırasında yer alan Aliexpress’in bu yıl listeye giremediği görülüyor.

Önceki yazımda insanların interneti bilgi edinmek ve haberleri izlemek için kullandığına dair istatistiklere yer vermiştim. Fakat listede haber ajansı ya da hiçbir haber merkezli medya kuruluşunun olmaması dikkat çekiyor. Bu da insanların bilgi edinmek ve haberleri takip etmek için belli haber sitelerine yönelmediğini gösteriyor.  Fakat Simularweb ve Semrush sıralamalarına baktığımızda Google zirvede yer alsa da, her iki listede de sosyal medya platformlarının ağırlığı göze çarpıyor.

Dolayısıyla insanların bilgi ve haberi sosyal medyadan edindiklerini söylemek ve en fazla etkileşimin sosyal medya platformları üzerinden olduğunu dile getirmek yanlış olmayacaktır.

Sosyal medya, yapısı gereği manipülatif bilgi ve haberlerin çok olduğu bir mecra. Bu durum sosyal medya platformlarında dolaşan bilginin güvenirliliğine gölge düşürse de, bu durum, insanların bilgi ve haber edinmek için sosyal medya platformlarını kullandığı gerçeğini değiştirmiyor.