Dijital 2024: Facebook Messenger

Sosyal medya platformlarının en büyüklerinden olan Facebook ile entegreli bir uygulama olan Facebook Messenger, Facebook kadar geniş bir kitleye ulaşamıyor.

DATAREPORTAL’ın ülkemizdeki dijital istatistikler üzerine hazırladığı en kapsamlı rapor olan “Digital 2024 Türkiye” raporuna ilişkin yazdığım son yazıda SnapChat’te reklâmlara erişim istatistiklerine değinmiştim. Bu yazıda ise Facebook Messenger istatistiklerini ele almaya çalışacağım.

Facebook Messenger, Facebook’un çok gerisinde

Rapora göre Facebook Messenger’de yayınlanan reklâmların potansiyel erişimi 15,45 milyon kişi olarak görünüyor. Bu rakam, ülkemizdeki toplam nüfusun yüzde 18’ine, toplam internet kullanıcılarının yüzde 20,8’ine denk geliyor.

Sosyal medya platformlarının en büyüklerinden olan Facebook ile entegreli bir uygulama olan Facebook Messenger, Facebook kadar geniş bir kitleye ulaşamıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, Facebook Messenger diğer sosyal medya platformları kadar zengin içerik üretmiyor. Mesaj temelli bir uygulama olması, Facebook Messenger’in alanını daraltıyor.

Facebook Messenger’ın etki alanı daralıyor mu?

Raporda Facebook Messenger reklâmlarındaki yıllık değişim oranına da yer veriliyor. Buna göre Facebook Messenger reklâmlarının yıllık değişim oranı aşağı yönlü olarak, yüzde 1,9 ile raporda yer alıyor. Bu oran, Facebook Messenger reklâmlarının ulaştığı kişi sayısının geçen yıla göre 300 bin kişi arttığı anlamına geliyor.

Facebook Messenger’in son çeyrekteki değişim oranı yıllık değişim oranına göre daha büyük. Buna göre Facebook Messenger, son çeyrekte yüzde 2 buçuk küçülmüş. Bu oran Facebook Messenger’in son çeyrekte 400 bin kullanıcı kaybettiği anlamına geliyor.

Aşağı yönlü bu trend önümüzdeki dönemde de aynı hızla devam ederse, Facebook Messenger’in sosyal medya pastasındaki payının daha da küçüleceği ve sosyal medya reklâm erişiminde diğer platformlara karşı hatırı sayılır bir kayba uğrayacağını söyleyebiliriz.

Facebook Messenger reklâmları erkeklere daha çok ulaşıyor

Raporda reklâm erişimlerinin cinsiyete göre dağılımlarına da yer veriliyor. Buna göre Facebook Messenger reklâm kitlesinin yüzde 69,4’ü erkeklerden, yüzde 30,6’sı ise kadınlardan oluşuyor. Facebook Messenger reklâmları 18 yaş üstü erkeklerin yüzde 24,5’ine ulaşırken, bu oran kadınlarda sadece 14,8 olarak rapora yansımış.