CHP’yi kim yönetiyor?

“Burcu başkandan selâm getirdim. Bu sırada Afyon’da konuşurken, ‘Belediyenin kapılarını ardına kadar açacağız diye söylerken orada küçük bir sürçülisan oldu. Aman başkanım, sen düzelt’ dedi. Afyon Belediyesi’nin de, Uşak Belediyesi’nin de seçildikten sonra kapıları ardına kadar tüm siyâsî partilere, Uşaklılara, Afyonlulara açıktır.” (CHP Genel Başkanı Özgür Özel)

Yönetici adayı: Mustafa Karasu.

Görevi: Terör örgütü elebaşı.

Yer: Kandil-TV röportajı.

Tarih: 7 Şubat 2024.

Beyanı: “İttifak konusunda, ortaklaşma konusunda herkes hassas olmalı. En fazla da tabiî ki Kürt halkı olmalı. Türkiye’deki demokrasi güçleriyle ortaklaşarak, ittifakları güçlendirerek, var olan ittifakları sahiplenerek, ittifaklara değer vererek bu mücadeleyi yürütmek gerekiyor. Bazı çevreler ittifakları tırtıklayabilir, ‘İttifaklar şöyle böyle’ diyebilirler. Kürt halkı bunlara kulak vermemeli. İttifakları tukaka eden, ittifakları kötüleyen anlayışlar Kürt dostu değildir.”

***

Yönetici adayı: Burcu Köksal.

Görevi: CHP Grup Başkan Vekili, CHP Afyonkarahisar milletvekili, CHP Afyonkarahisar Belediye Başkanı Adayı, avukat; Kemal Kılıçdaroğlu’na yakınlığı ile biliniyor.

Yer: Afyonkarahisar-CHP seçim otobüsü.

Tarih: 6 Mart 2024.

Beyanı: “Seçildiğimde Afyonkarahisar Belediyesi’nin kapıları DEM Parti hariç her siyâsî partiye açık olacak. AKP’nin adayı bunu söyleyemez, onlar ancak yaygara koparıp kapalı kapılar ardında pazarlık yaparlar.” (Alkışlar.)

***

Yönetici adayı: Özgür Özel.

Görevi: CHP Genel Başkanı, CHP Manisa Milletvekili, eczacı.

Yer: Uşak-CHP seçim otobüsü.

Tarih: 6 Mart 2024.

Beyanı: “Burcu başkandan selâm getirdim. Bu sırada Afyon’da konuşurken, ‘Belediyenin kapılarını ardına kadar açacağız diye söylerken orada küçük bir sürçülisan oldu. Aman başkanım, sen düzelt’ dedi. Afyon Belediyesi’nin de, Uşak Belediyesi’nin de seçildikten sonra kapıları ardına kadar tüm siyâsî partilere, Uşaklılara, Afyonlulara açıktır.”

***

Yönetici adayı: Burcu Köksal.

Görevi: CHP Grup Başkan Vekili, CHP Afyonkarahisar milletvekili, CHP Afyonkarahisar Belediye Başkanı Adayı, avukat; Kemal Kılıçdaroğlu’na yakınlığı ile biliniyor.

Yer: tv100.com-Barış Yarkadaş’a açıklama.

Tarih: 6 Mart 2024.

Beyanı: “Ben belediye başkanı seçildiğimde Afyonkarahisar Belediyesi’ni DEM Partililerle yönetmeyeceğim. Ben bir dil sürçmesi sonucu değil, verdiğim söz üzerine konuştum. Ben ilk günden beri bu sözü verdim. Bu sözümün de arkasındayım.”

***

Yönetici adayı: Tuncer Bakırhan.

Görevi: DEM Parti Eş Genel Başkanı, DEM Parti Siirt Milletvekili.

Yer: Konya Kulu-DEM Parti seçim otobüsü.

Tarih: 7 Mart 2024.

Beyanı: “Sizlere inanıyorum. Siz vazgeçmeyenler, kesinlikle sandıkta cevabı vereceksiniz. Bir belediye başkan adayı çıkmış (CHP’nin Afyonkarahisar adayı Burcu Köksal), belediyeyi alırsa DEM Partililer kapıdan giremezmiş diyor. Bu yaklaşım düşmanlıktır. Bizim kapımız ise herkese açıktır. Araplara, Türklere, Alevilere, Sunilere... 31 Mart’ta bunlara gerekli olan cevabı verecek miyiz?” (“Evet” sesleri.)

***

Yönetici adayı: Tülay Hatimoğulları Oruç.

Görevi: DEM Parti Eş Genel Başkanı, DEM Parti Adana Milletvekili.

Yer: Katıldığı bir TV programı.

Tarih: 7 Mart 2024.

Beyanı: “Burcu Hanım’ın söylemlerini kabul etmek mümkün değil. Irkçılık, ilkel milliyetçilik kusan bir konuşma yaptı. Bu sözünden dolayı da özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum. Afyon’a giderken ya da Türkiye’nin 81 vilâyetinden herhangi birine giderken ne Burcu Hanım’dan, ne de Burcu Hanım gibilerinden izin almayız. Burcu Hanım’a bu sözlerini iade de etmiyorum. Çünkü kendisine yakışanı yaptı. Sayın Özgür Özel de aynı mitingde Burcu Hanım’ı düzeltmeye çalıştı. Daha sonraki açıklamasında kendi genel başkanını yalanlama cesareti de göstermiştir. Bu, onun ırkçılığının geldiği boyutu gösteriyor.”

***

Yönetici adayı: Akın Birdal.

Görevi: BDP 23’üncü Dönem milletvekili, DEM Parti İzmir Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı.

Yer: İzmir.

Tarih: 7 Mart 2024.

Beyanı: “Burcu Köksal denilen biri, Afyonkarahisar başkan adayı. Ve grup başkanvekili bu kadın. Dedim, ‘Herhâlde bu kadın görevden alınmış olması gerekir’. ‘Kızağa çekilmiş olması gerekir’ dedim. Hadi diğerlerini çekmediler, hepsine bir bahane buldular. Peki, buna ne demeli? Bunun izahı var mı? CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in açıklaması daha da vahim, ‘Dil sürçmesi oldu’ diyor. Kadın da, ‘Ben bunu bilerek söyledim’ dedi. Ve orada hâlâ yerini koruyor bu.”

***

Yönetici adayı: Ekrem İmamoğlu.

Görevi: İBB Belediye Başkanı, müteahhit, A1 seviyede İngilizce bilgisine sahip.

Yer: İstanbul İlham Veren Adımlar Buluşması.

Tarih: 7 Mart 2024.

Beyanı: “Bakın insan ayırt etmemek her şeyin önünde, ben CHP’liyim ama ben sadece bu partiye değil, bu şehrin her insanına hizmet ediyorum. Her siyasî görüşten insana… Öyle hani ben belediye başkanı olursam şu partilileri belediyeye almam, şu partililer hariç şunlarla görüşürüm diyen ya kendine başka bir iş bulacak ya da kendine başka parti bulacak, onu söyleyeyim.” (Cümlelerdeki düşüklükler kendisine aittir.)

***

Yönetici adayı: Fatih Portakal.

Görevi: Gazeteci, yazar, sunucu, Youtuber.

Yer: SZC TV.

Tarih: 7 Mart 2024.

Beyanı: “Ben bunun (Burcu Köksal’ın açıklamasını kastediyor) bir talimatla yapıldığını düşünüyorum. Açık açık, net. İsmini de söyleyeyim; Kılıçdaroğlu'nun yakınındaki isimlerden biri. Birazdan bir görüntü de ekrana getireceğim. Özgür Özel de kendisini Kılıçdaroğlu’yla arasını bozmak istemediği için aday gösterdiğini tahmin ediyorum.

(…) Talimatı kanıtlayamam size bunu ama Kılıçdaroğlu’ndan geldiğini bile düşünüyorum. Bak bu kadar da net konuşuyorum. Çünkü ben de net konuşmayı seven bir insanım. Çünkü Kılıçdaroğlu için önemli olan İmamoğlu’nun kaybetmesi. Kılıçdaroğlu 1 Nisan’dan sonrasının hesaplarını yapıyor.”

***

Yönetici adayı: Kemal Kılıçdaroğlu

Görevi: Eski CHP Genel Başkanı, eski SSK Genel Müdürü, hesap uzmanı.

Yer: T24, Murat Sabuncu’ya açıklama.

Tarih: 8 Mart 2024.

Beyanı: “Fatih Portakal, Burcu Köksal’ın DEM Parti ile ilgili sözleri söylemesi için benim talimat verdiğimi, yakınımdaki isimlerden biri vasıtasıyla bunu yaptığımı söylüyor. Bakın, açıkça çağrı yapıyorum: Bu yakınımda olduğu ya da böyle bir cümle kurulmasını söylenen isim kimse açıklanması gerekir.

(…) Böyle bir cümlenin sarf edilmesini söyleyen kişi, alçak ve şahsiyetsiz bir kişidir. Fatih Portakal bunu açıklamak zorundadır. Açıklamıyorsa yalan haber ürettiğini ben söyleyeceğim. Ne yazık ki aleyhime kasıtlı yalan bir haber yapılıyor. Birilerinin çıkarı için yalan haberi doğru haber olarak vermek, benim bildiğim gazetecilik ilkelerine de, ahlâka da aykırıdır.”

***

Soru: Sizce CHP’yi kim yönetiyor? Ve CHP nereye koşuyor?

Hemen cevap vermeyiniz. Seçime kadar biraz düşününüz.

Kalınız sağlıcakla efendim.