Bir nefes sıhhat: Sinüzit

Sinüzit olmamak için esas şart, burnu her zaman güzelce temizlemektir. Günde beş vakit namaz kılan biri, abdest alırken ağza ve burna su verir, burnu iyice temizler. İlâve olarak abdest bittikten sonra tekrar burna su verip bir defa daha temizlemek daha faydalı.

Atkestanesi ile sinüzit tedavisi

SİNÜZİT, bildiğiniz gibi binlerce insanın kronik sorunu. Bildiğimiz kadarı ile ameliyat dahi kesin bir sonuç vermiyor. Yıllarca sinüzit ağrıları çeken bir hanımefendinin yaşadıklarını buraya aktararak başlayalım...

Öncelikle belirtmek zorundayım ki, hatırasını aktardığım kişinin isminin baş harflerini de ilâve ederek, kendisinin yaşadıklarına başından sonuna kadar şahidim. Ve yazıya dökülen bu hatıralar silsilesi en az on beş sene önce kaleme alındı.

“Yaklaşık 10 senedir kronik sinüzit hastasıyım. Her mevsim değişikliğinde sinüslerim dolar, 25-30 gün kesintisiz ve şiddetli baş ağrısıyla kafamı kaldıramaz, ağrıdan duramazdım. 2008 baharının gelmesiyle baş ağrılarım yinr başlamış, burnumda tıkanıklık, geniz akıntısı ve kafamda zonklama nedeniyle gece uyuyamaz hâle ve gündüz şiddetli ağrılardan kafamı duvarlara vuracak dereceye gelmiştim. Her zamanki gibi hastaneye gittim. Sinüs filmi ve tomografi sonucu sağ ve sol sinüslerimin tıkandığını gördük. 14 günlük antibiyotik tedavisi ve bunlara ek olarak 3 adet ne işe yaradığını bilmediğim burun damlası ile 3 ay kesintisiz kullanmak zorunda olduğumu söyledikleri bir ağrı kesici ilaç verildi. İlaçları düzenli kullanmamı ve hâlâ geniz akıntım kesilmezse ameliyat olmam gerektiğini söylediler.

Eczaneden ilaçları aldım, işyerime döndüm. Aynı gün radyodaki bir habere göre, Sağlık Bakanlığından gelen açıklamayla antibiyotiğin sinüzit tedavisinde hiçbir faydasının olmadığı beyan edildi. Aldığım ilaçları kullanmadım, çöpe attım. Uygulayan bir başka hanımefendinin tavsiye ettiği şekliyle, atkestanesiyle sinüzit derdinden 3 haftada kurtuldum. Atkestanesi tedavisini 3 haftalık süreçte şu biçimde uyguladım:

Atkestanesinin dış kabuğunu çıkarttım, kahverengi zarından bıçakla bir yer açtım ve beyaz kısmını bıçakla kazıyarak toz hâline getirdim. Başparmağımın üst düz kısmına mercimek büyüklüğünde aldım ve burun deliğimin önce birini kapatıp diğerine çektim, sonra aynı işlemi diğerine yaptım. Çekme işlemi bittince ağzımı kapatıp burnumdan 2-3 kez kuvvetli nefes alıp verdim. Bu işlem bitince, ortalama 20-25 kere hapşırma oluyor. Yaklaşık 10 dakika sonra burnumdan akıntı gelmeye başladı. Gelen akıntıyı sümkürmedim. Ki kesinlikle sümkürülmemesi gerekir. Çünkü burnunuza çektiğiniz atkestanesi tozu dışarı çıkar ve yaptığınız işlem hiçbir işe yaramaz. Ya da akıntıyı içime çekmedim, sadece mendil yardımıyla sildim. Bu işlemi 1 hafta boyunca sabah akşam olmak üzere günde 2 kez yaptım.

İlk 2 gün akıntı beyaz renkte ve kısa sürüyordu, sonraki günler yeşil renk ve 6-7 saat sürmeye başladı. Sanki nezle oluyordum. Sonuç olarak ilk kullanımdan itibaren baş ağrılarımda ciddî anlamda azalmalar oldu. 1 hafta sonunda baş ağrılarım kesildi.

Uygulamaya 1 hafta ara verdim, baş ağrılarımdan eser kalmamıştı. 1 haftalık dinlenmeden sonra tekrar aynı işlemleri 1 hafta daha tekrarladım. O günden beri burnumdaki akıntı olması gerektiği kadar, tıkanıklık yok ve tabiî baş ağrısından eser yok. Darısı sinüzit mağdurlarının başına inşallah.” (G. A.)

Bazı baharatçılarda sinüzit tozu diye satılan şeyin (Allah-u âlem) atkestanesinin öğütülmüş hâli olduğunu düşünüyorum.

Çörekotu yağı ile sinüzit tedavisi

Sinüzit tedavisinde kullanılacak çörekotu yağı saf olmalı. Piyasada satılan değişik marka çörekotu yağlarının bazıları zeytinyağı ile seyreltilmiş hâlde. Bunu asla tavsiye etmiyoruz. Saf çörekotu yağı olduğundan mutlaka emin olmanız gerekir. Çörekotu yağı ile bir de damlalık temin etmeniz gerekir. Çünkü damla damla uygulayacaksınız.

Sırtüstü yatın ve burnunuzun bir tarafına üç damla, diğer tarafına da yine üç damla saf çörekotu yağını damlatın. Genzinize varıncaya kadar öylece yatıp sabırla bekleyin. Yağ genzinize varınca kalkın, oturun ve başınızı hafif öne doğru eğip bekleyin. Önce defalarca hapşırma olur, bu normal, telaşlanmayın. Sonra akıntının olmasını bekleyin. Akıntı bitene kadar oturuşunuzu bozmayın.

Akıntıda burnunuzu asla çekmeyin veya sümkürmeyin. Sadece mendille akıntıyı silin. Akıntı sona erince normal hayatınıza devam edin. Bu uygulamayı, atkestanesinde olduğu gibi bir hafta uygulayın, bir hafta ara verin ve yine bir hafta daha uygulayın. Sonra uygulamaya son verin. Sinüslerinizin boşaldığına ve baş ağrılarınızın geçtiğine şahit olacaksınız inşallah.

Her sinüzit olduğunuzda bu uygulamayı sinüslerinizi boşaltmak için tekrar yapın. Elbette şifa Allah’tandır, unutmayın.

Eğer bu uygulamaları yapıyorsanız ve burnunuz kuruyorsa, biliniz ki sizde sinüzit yok. Ayrıca bu uygulamayı yaptığınızda alerji oluşturuyorsa, tedaviyi kesiniz. Bu uygulamaya alerjiniz olabilir. Uygulama sürecinde önünüze gelebilecek bilinen sıkıntılar bunlardır. Başka bir yan tesir meydana gelmemiştir. Ancak en iyisini Rabbimiz bilir.

Elbette hekim olmadığımız için, bu uygulamaları kimseye tavsiye etme yeterliliğine sahip değiliz. Şahitliklerimizi bu gibi konularda araştırma yapmaları için araştırmacıların ilgisine sunuyoruz. Uygulamak isteyen, hekime danışmadan böyle bir uygulama başlatmamalı. Bu sorumluluğu hiçbir şekilde alamayız.

Sinüzit olmamak için esas şart, burnu her zaman güzelce temizlemektir. Günde beş vakit namaz kılan biri, abdest alırken ağza ve burna su verir, burnu iyice temizler. İlâve olarak abdest bittikten sonra tekrar burna su verip bir defa daha temizlemek daha faydalı. Esas temizlik o zaman oluyor. Şöyle ki, burnunuzda kuruyan kalıntılar burna ilk su vermede yeterince temizlenemiyor. Abdest bitene kadar o kalıntılar yumuşuyor; abdest sonunda yapacağınız ikinci uygulama ile onlar da temizleniyor.

Ya abdest almayanlar? Onlar da eli yüzü yıkamadan önce burun temizliği yapar, sonra el yüz yıkar ve daha sonra tekrar burun temizlerlerse aynı sonucu alırlar. Son temizlikten sonra elleri tekrar yıkamak şart elbette. Esas temizlikse banyo yapıp duş alırken aynı işlemi yapmakta. Banyodan önce bir, bir de banyo bitince yapılan burun temizliği daha sağlıklı sonuç verir. Sıcak banyo ve yoğun nem temizlik için ayrıca güzel bir ortam oluşturur.

Nice sağlıklı günlere! Allah’a emanet olunuz…