Batı dünyası insanlık sınavında sınıfta kaldı

Basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü veya düşünce özgürlüğü gibi Batı’nın diline pelesenk ettiği kavramlar, İsrail katliamları söz konusu olunca geçerli olmuyor. Tam aksine, insanların en ufak tepkileri dahi bastırılmaya çalışılıyor.

FİLİSTİN asıllı ABD’li modeller Bella Hadid ile kardeşi Gigi Hadid ve Dua Lipa, Filistin’e destek veren açıklamaları nedeniyle New York Times gazetesinde yer alan tam sayfa bir ilânda holokost çağrısı yapmakla suçlandı.

***

Fransa’nın “TV5 Monde” adlı televizyon kanalında görev yapan Fransız sunucu Mohamed Kaci, yayına bağlanan İsrail ordusu sözcüsüne Gazze’deki insanî durum hakkında bir dizi soru sorduğu ve yayın sırasında “HAMAS çocukları ve kadınları öldürdü” diyen İsrail ordu sözcüsüne “Yani siz de HAMAS gibi davranıyorsunuz” yorumunu yaptığı için görevinden alındı.

***

ABD’de Filistin’e açık destek veren ve Gazze’deki katliamların durması için düzenlenen gösterilere katılan ABD’li ünlü oyuncu Susan Sarandon, bağlı bulunduğu ajanstan uzaklaştırılırdı.

***

Meksikalı oyuncu Melissa Barrera, Gazze’de yaşananlara tepki gösterdiği için yer alacağı filmin kadrosundan çıkarıldı.

***

ABD’li havayolu şirketi United Airlines, sosyal medyada Filistin’e destek mesajı içeren bir gönderi paylaşan pilot İbrahim Mosallam’ı açığa aldı.

***

Celtic ve Atletico Madrid arasında oynanan Şampiyonlar Ligi maçında Celtic taraftarının Filistin lehine “Yürü, yürü yüreğindeki umutla/ Asla yalnız yürümeyeceksin!” şeklinde attığı sloganlar ve açtığı pankartlar nedeniyle İskoçya menşeli Celtic Futbol Kulübü, UEFA’nın “saldırgan içerikli tahrik edici mesaj” şeklindeki değerlendirmesi üzerine 17 bin 500 avro para cezasına çarptırıldı.

***

Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) ekiplerinden Mainz 05, Filistin’e destek veren sosyal medya paylaşımı nedeniyle futbolcusu Anwar El Ghazi’yi önce kadro dışı bıraktı, sonrasında da sözleşmesini feshetti.

***

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisine mensup Alman milletvekili Johannes Steiger, Filistin’e destek paylaşımı yapan Almanya ekibi Bayern Münih’in Faslı futbolcusu Noussair Mazraoui’nin hem kulüple ilişiğinin kesilmesini, hem de sınır dışı edilmesini istedi. Bild gazetesi de aynı futbolcuyu “Terör desteği yapıyor” manşetiyle hedef gösterdi.

***

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Filistin mesajı paylaşan, Fransız millî futbolcu Karim Benzema hakkında “Teröristler ile ilişki içinde” şeklinde açıklama yaparak Benzama’yı hedef gösterdi.

***

Fransa Birinci Futbol Ligi (Ligue 1) takımı Nice, sosyal medyadan Filistin’e destek mesajı paylaşan Cezayirli futbolcusu Youcef Atal’ı kadro dışı bıraktı.

***

Kamuoyuna yansıyan bu haberlerin sayısını artırmak mümkün ama bu kadarı bile Batı dünyasının meseleye insanlık dışı bakışını göstermek açısından yeterli.

İsrail, Gazze’de kadın, çocuk, sivil ayrımı yapmadan katliamlarına devam ederken, Batı dünyası da söz konusu örneklerde görüldüğü üzere bu katliamları eleştirenleri susturmaya, Gazze’de yaşanan soykırıma yönelik verilen tepkileri bastırmaya çalışıyor.

Batı dünyası, İslâm’a ve İslâmî değerlere hakaret edilip Kur’ân-ı Kerim yakılırken “basın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü” adı altında bu saldırıları meşrulaştırılmaya çalışıyor, ancak söz konusu Gazze’deki katliamlar olunca, İsrail’in saldırılarına yönelik verilen tepkiler nedeniyle insanlar işinden kovuluyor, görevlerinden alınıyor, sporcuların sözleşmeleri feshediliyor. Katliamlara tepki gösteren ve katliamların durması için çağrı yapan mankenler, sanatçılar ve futbolcular üst düzey yetkililerce ve medya kuruluşlarınca hedef gösteriliyor.

Yani basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü veya düşünce özgürlüğü gibi Batı’nın diline pelesenk ettiği kavramlar, İsrail katliamları söz konusu olunca geçerli olmuyor. Tam aksine, insanların en ufak tepkileri dahi bastırılmaya çalışılıyor.