Bal ve sızma zeytinyağı ile alternatif yanık tedavisi

Bal tek başına yanık tedavisinde çok iyi sonuçlar vermektedir, ancak sızma zeytinyağı ile karıştırdığınız zaman deri yani vücut bu karışımı çok daha hızlı bir şekilde emiyor ve bu yüzden yanığın içten içe yanmasını çok kısa zamanda içeriden de tedavi ediyor. Bu da yanık tedavisinde çok daha hızlı bir sonuç alınması imkânını ortaya çıkarıyor.

UZUN araştırmalar neticesinde, alternatif tıp yönünden kaynar su ve su buharı nedeniyle oluşan yanıkların tedavisinde üçte iki sızma zeytinyağı ile üçte bir bal mumunun kaynatılıp macun yapılarak düzenli bir şekilde yanık üzerine uygulanmasının çok iyi sonuçlar verdiğini öğrendim. Ancak öğrendiğim bu formülde kaynatma işlemi var. Kaynatma işlemi yapılınca elde edilecek ürün değerlerinin belli bir kısmında kayıp yaşanması, elde edilecek ürünün şifa özelliğinin azalmasına sebep olabilecek bir durum.

Bu konu üzerinde araştırma ve incelemelerimi uzun süre devam ettirdim. Sonuçta çok daha faydalı olabilecek bir noktaya vardım. Ancak bu, benim iki yılımı aldı. Fazlasıyla değdi bu iki yıla, çünkü bundan birkaç yıl sonra eşim dalgınlıkla kaynamakta olan düdüklü tencerenin kapağını açtığında fışkıran kaynamış çorba ile elini yaktı. Tedavi için bu formülle yaptık ve çok iyi bir sonuç aldık. Bir yönü ile demek ki, Allah (cc) bana bu çalışmayı öncelikle eşimi tedavi etmek için nasip etmiş.

Formüle geçelim…

Evvelâ kaynatma olmamalı ki hazırlanan ilaçta hiçbir değer kaybı ortaya çıkmasın. İkincisi, balmumu faydalı olabiliyorsa, bal daha fazla fayda sağlamalıdır. O zaman balmumu ile sızma zeytinyağını karıştırıp kaynatarak macun yapmak yerine gerçek bal ile sızma zeytinyağını karıştırıp kaynatmadan kullanırsak diğer üründen çok daha fazla faydası olacağı kanaatine vardım. Diğer yandan, gerçek bal ve sızma zeytinyağı ile ilgili ayet ve hadisler incelendiğinde konu daha iyi anlaşılır.

Yeni ürünün formülü şu: Ürünün yarısı hakikî bal, yarısı da sızma zeytinyağı (bal veya sızma zeytinyağından herhangi birinin biraz fazla, diğerinin biraz az olması olumsuz hiçbir sonuç doğurmaz, aynı sonucu verir) olmalı ve aynı kaba konularak bir iki dakika iyice karıştırılmalı. Sonra yanan yer, sıvının içine sığacak şekilde küçükse, sıvının içine yanan yerin tamamını örtecek şekilde koyup yanık tamamen iyileşinceye kader beklemek, ondan sonra hazırlanan sıvının içinden çıkarmak gerekir. Sıvının içinden çıktıktan bir müddet sonra yanma ve acı olursa tekrar sıvının içine koymak gerekir. Tâ ki yanan yerin sıvının içinden çıkardığınızda deride kabarma olmayıp yanan yerde acı ve sızı hissedilmeyene dek sürmeli bu uygulama.

Eğer yanık yer kaba sığmayacak kadar büyükse, yanan bölgenin bulunduğu uzvun altına bir kap koyup üstten döktükten sonra, sürekli karışımdan pamuk/sünger gibi bir gereçle, yanığın biraz üzerinden, iyileşene kadar ara vermeden dökmek gerekir. Bu işleme iyileşme tamamlanana kadar devam etmek zorunludur. Ara vermek, yanığın daha geç iyileşmesine neden olur.

Öncelikle yanıklarda hiç zaman kaybı yaşamamak için evinizdeki ecza dolabınızda en az bir kilo bal ve en az bir litre sızma zeytinyağı hazır olmalı. Çünkü ne kadar fazla zaman geçerse hücre ölümleri o kadar fazla olur. Buna fırsat vermemek lâzım. 

Yanık tedavisinde dikkat edilecek hususlar

1-Öncelikle yanıklarda zaman çok önemlidir. Yanık gerçekleştikten sonra kaybedilen her saniye ölü hücre sayısının daha da artmasına sebep olacaktır. Hücreler öldükten sonra o hücreler için yapabileceğiniz hiçbir şey kalmayacaktır. Yanma işlemi gerçekleştikten sonra hemen müdahale edebilmek hayatî öneme sahiptir. Çünkü yanık olayı vuku bulduktan sonra hücrelerin ölmesinin önüne geçilmesi gerekir. Bu da ne kadar erken müdahale ederseniz o kadar az hücre öleceği anlamına gelmektedir.

2-Yanan bölgenin hava ile (oksijenle) temasının kesilmesi gerekir.

3-Yanma olayı vuku bulduktan sonra içten içe devam eden yanmaya karşı tedaviye saniye saniye içten ve dıştan devam edilmelidir. Yani yanığa en kısa sürede (anında) müdahale edilmeli ve bu tedavide saniye saniye yanmanın etkilerini önce durdurmalı, sonra tedavi etmeli ve bu tedavi bir saniye dahi ara vermeden sürdürülmelidir.

4-Hastanın acı çekmesi ve çekilen acının artmasına mâni olunması gerekir. Ağız yolu ile alınanlar daha uzun sürede olmak üzere ağrı kesicilerin yanık bölgesine ulaşması her zaman belli bir süreyi almaktadır. Bu da ağrının belli bir süre daha tüm şiddeti ile devam etmesi sonucunu doğurmaktadır. Bal ve sızma zeytinyağı karışımı, bu problemlerin tamamına karşı çözüm üretmektedir.

Bal ve sızma zeytinyağı karışımının yanık üzerinde çok iyi bir tedavi edici olacağı kanaati tamamen bende netleştikten sonra uzun bir müddet bunu uygulama (deneme) imkânı bulamadım. Ramazan harici bir gün, babamla oruç tutmaya karar verdik. Eşime orucumuzu işyerimde açacağımızı söyleyerek evden ayrıldık. Gün içinde gelişen olaylar sonucunda, akşam ezanından beş dakika önce eve geldiğimizde eşim telaşlanmış olacak ki düdüklü tencerede kaynayan mercimek çorbasının kapağını acelece ve tedbirsiz bir şekilde açması üzerine hem sağ eli yanmış, hem de mutfak tavandan aşağıya perişan olmuş. Elbette hemen netleştirmiş olduğum formülü uygulamaya koydum. Bal ve sızma zeytinyağını birebir karıştırarak eşimin elini bir tepsinin üzerine koydum ve bu karışımı yavaş yavaş, üzerinde hiç boşluk kalmayacak şekilde döktüm; sonra pamukla hiç ara vermeden, alttan sıvıyı alarak yanığın üzerine, sürekli ve deriye temas etmeden üstten dökmeye devam ettim. Yanık yerin sıvı haricinde hiçbir şeyle temasına izin vermedim. 

Uygulamaya başlamadan elin derisi şişiyor ve çok şiddetli bir şekilde acıyordu. Uygulama başlandığında şişme inip el eski hâline geldi, acı ve sızı uygulama müddetince azaldı. Ara verince yine deride şişme oldu, acı ve sızı arttı. Yine sıvıyı uygulamaya başladığımız zaman el normal hâline dönüyor ve acı azalıyordu. Uygulama bu şekilde 40-45 dakika arasında devam etti. Bu arada eşim doktora gitmek istediğini söyleyince kabul ettim. Beraber doktora gitmek için yola çıktık. Hastaneye varmadan önce eşim, yanıkta oluşan acı ve sızının oldukça azaldığını söyledi. Hastaneye vardığımızda, sağ olsunlar, doktorlar eşimin eline pansuman edip sardılar. İlaç ve iki ayrı ağrıkesici vererek, sabah geri gelmek şartı ile bizi eve gönderdiler. Sabah geri geldiğimizde deriyi ve ölü hücreleri alacaklarını ve pansuman edeceklerini, devamındaki günlerde tedaviye bu şekilde devam edip tedavi bitene kadar böyle yapacaklarını söyleyerek bizi gönderdiler.

Eve döndükten 20-30 dakika sonra eşim, yanık yerin ağrı kesicilere rağmen dayanılmaz bir şekilde tekrar sancımaya başladığını ve sancısının sürekli arttığını görünce bana hiç söylemeden ve benim müdahaleme fırsat vermeden elindeki sargıyı atarak, elini bal ve sızma zeytinyağı karışımını tekrar uygulamaya başlamış. Bu uygulamadan sonra yine ağrısının azaldığına kendisi de, bizler de şahit olduk. Uygulamaya ara verdiğimizde hem deri şişiyor, hem de ağrı artıyordu. Yeniden uygulamaya geçtiğimizde deri yerine dönüyor, şişme ortadan kalkıyor ve ağrı azalıyordu. Biz yatma zamanına kadar bu işleme devam etik. Sonrasında da bu tedaviye devam ettik. Eşim o akşam ve sonrasında hiç ağrı kesici olmadan yatıp uyudu. Toplamda üç dört saat içinde yanık tedavisinin büyük bir kısmını yapmış ve elini rahatlatmıştı. Acı ve sızının onu çok rahatsız etmediğine hep beraber şahit olduk. Sabah hastaneye gitmemizi gerektiren bir durum ortada kalmamıştı. Biz yine de tedaviye tamamen iyi olana kadar devam ettik. O da birkaç gün içinde tamamlandı. Ne elin derisi, ne de hücrelerinin ölmesi söz konusu oldu. Sadece çok yakından bakınca deride hafif bir renk farklılığı oluştu, o da zamanla ortadan kalktı.

Bu badireyi atlattıktan sonra, üzerinde iyice düşündüğüm ve daha sonra uyguladığım şekli ise çok daha hızlı, çok daha kısa zamanda sonuç verdiğini tespit ettik. Sıcak su dökülen eli bir kabın/poşetin içine koyarak su dökülen alanın tamamen üzerini kapatacak şekilde bal ve sızma zeytinyağı karışımının uygulanmasıyla çok daha kısa zamanda tedaviyi sonlandırmış olabilirdik. Bir kabın/poşetin içinde yanığı tamamen kapatarak denemeyi daha sonraki yanıklarda denedik ve çok net sonuçlar aldık (otuz dakika ile bir saat arası). El ve ayak gibi, bir kap içine sığabilecek olan uzuvları, yanık bölgenin üzerini hiç açık yer kalmayacak şekilde tamamen sıvı ile kapatarak tedavi etmek en etkili yöntem. Tedavi bitene kadar elinizi (uzvunuzu) sıvının içinden hiç çıkartmamak en net sonucu veriyor.

Bir kaba sığmayan büyük uzuvlarda ise yanığın bulunduğu uzvun altına sıvının birikeceği bir kap koyarak üzerine yukarıdan sürekli bal ve sızma zeytinyağı karışımını döküp alttaki kaba biriktirerek yine o sıvıyı bir tutam pamuk veya süngerle alıp yanığa (deriye) değdirmeden yanık bölgenin üzerine tekrar tekrar dökmek ve tedavi olana kadar hiç ara vermeden bunu uygulamak da aynı sonucu almaya imkân vermektedir.

Bal tek başına yanık tedavisinde çok iyi sonuçlar vermektedir, ancak sızma zeytinyağı ile karıştırdığınız zaman deri yani vücut bu karışımı çok daha hızlı bir şekilde emiyor ve bu yüzden yanığın içten içe yanmasını çok kısa zamanda içeriden de tedavi ediyor. Bu da yanık tedavisinde çok daha hızlı bir sonuç alınması imkânını ortaya çıkarıyor.

Not: Hekim olmadığımız için bu uygulamaları kimseye tavsiye etme yeterliliğine sahip değiliz. Sadece şahitliğimizi not düşmek ve bu tür konularda araştırma yapanlara sağlamak için paylaşıyoruz. Uygulamak veya kullanmak isteyenler doktorlarına danışmadan böyle bir uygulama başlatmasınlar. Zira sorumluluğunu hiçbir şekilde alamayız.

Sağlıklı bir yaşam dileğiyle